skip-to-content

Hobby-uri & Cultură

12 Subiecte 76 Postări

  • Aici este colțul unde Gabi de la ArhivaBD ne dă lecții despre cultura și istoria benzilor desenate. Sunt binevenite și alte contribuții!

    1 Subiecte
    8 Postări
    DOSboiAidanD

    @darky Ai experienta, maestre. Eu in copilărie am avut de la mama un teanc de Asterix si Obelix, alături de câteva benzi desenate in germana. Nu le rețin titlurile, dar unele cred ca erau inspirate din ceva basme? I guess?

  • Un omagiu adus atât tradiției de pe forumul LEVEL, cât și canalului prăjim-vizde de pe Discord.

    O secțiune cu și despre femei frumoase, dar fără nuditate sau obscenități. Doar apreciere sau glume de bun gust.

    0 Subiecte
    0 Postări
    Nici o postare nouă
  • Nu reprezintă sfaturi financiare. Doar discutăm despre ceea ce facem cu banii atunci când nu cumpărăm jocuri... în speranța că vom putea cumpăra și mai multe jocuri.

    0 Subiecte
    0 Postări
    Nici o postare nouă
  • 0 Subiecte
    0 Postări
    Nici o postare nouă
  • 2 Subiecte
    3 Postări
    V

    Zilele trecute conduceam pe autostrada spre Constanța, iar în timp ce treceam pe podul de la Cernavodă mi-am adus aminte de vestitul clip ”Bahoi sare de pe pod”.

    Aveți și voi clipuri românești de la jumătatea anilor 2000 care vă vin în minte periodic?

    https://youtu.be/OcPNzeiuozw

  • 0 Subiecte
    0 Postări
    Nici o postare nouă
  • 0 Subiecte
    0 Postări
    Nici o postare nouă
  • 0 Subiecte
    0 Postări
    Nici o postare nouă
  • 3 Subiecte
    43 Postări
    A

    Am inteles, da, very nice! Asa un sistem mascat de canapea e intr-adevar o varianta 100% estetica in modul retras si fara sacrificii pe alte parti.

  • 0 Subiecte
    0 Postări
    Nici o postare nouă
  • Song of the Day / Now Playing

    9
    4 Voturi
    9 Postări
    116 Vizualizări
    21st_Fatality2

    Vreau sa va las o recomandare muzicala, dar mai intai simt nevoia sa va spun o scurta poveste despre cum am ajuns sa fiu obsedat de o trupa pe care o ignoram complet. Poate unii dintre voi o iubitii de mult, dar cred ca sunt destui care sunt exact in pozitia in care eram eu acum doi ani.
    Pana in 2024, pentru mine Bosquito insemna doar ce auzeam la tv sau pe la petreceri. Stiti voi, piesele alea ultra-cunoscute ca "Pepito", "Bosquito", "Marcela" sau "Hopa Hopa". Mi se parea o muzica simpluta, de dansat la nunti si cam atat. Nu ma atragea deloc si nu mi-as fi cumparat niciodata bilet la un concert de-al lor.
    Toata treaba s-a schimbat cand niste prieteni buni ne-au invitat sa mergem cu ei la un concert Bosquito live. Am acceptat doar pentru ca aveam incredere in gusturile lor si voiam sa iesim din casa, dar am plecat de acasa total sceptic. Nu aveam nicio asteptare si nu ma interesase niciodata sa caut mai mult de la ei.
    Oameni buni, ce s-a intamplat la concertul ala m-a lasat masca. Energia lor live, complexitatea instrumentelor si felul in care suna piesele de care nici nu auzisem m-au cucerit instant.
    Dupa seara aia, am inceput sa le caut discografia. Saptamani la rand, in masina nu s-a mai ascultat altceva. Am dat play pe repeat la doua albume de care habar nu aveam. M-am indragostit maxim de muzica lui Radu Almășan
    Daca sunteti ca mine si l-ati judecat doar dupa "banalele" hituri de la televizor, va rog sa va faceti o favoare si sa il descoperiti cu adevarat.
    Va recomand din suflet sa ascultati cap-coada doua albume care pe mine m-au obsedat: Sus si Babylon. O sa descoperiti o cu totul alta fata a trupei.
    PXL_20240214_184557157~2.jpg