skip-to-content
  • Categorii
  • Recente
  • Etichete
  • Populare
  • Utilizatori
  • Grupuri
Skins
  • Light
  • Cerulean
  • Cosmo
  • Flatly
  • Journal
  • Litera
  • Lumen
  • Lux
  • Materia
  • Minty
  • Morph
  • Pulse
  • Sandstone
  • Simplex
  • Sketchy
  • Spacelab
  • United
  • Yeti
  • Zephyr
  • Dark
  • Cyborg
  • Darkly
  • Quartz
  • Slate
  • Solar
  • Superhero
  • Vapor

  • Default (Lux)
  • No Skin
Collapse
Logo

Forumul Comunității GRIND

  1. Acasă
  2. Hobby-uri & Cultură
  3. 🎬 Filme
  4. Home Cinema

Home Cinema

Scheduled Pinned Închis Moved 🎬 Filme
31 Postări 8 posters 203 Vizualizări
  • Vechi la Noi
  • Noi la Vechi
  • Most Votes
Login pentru a răspunde
Acest subiect a fost șters. Doar utilizatorii cu privilegii pentru moderarea subiectelor îl poate vedea.
  • 21st_Fatality2 Offline
    21st_Fatality2 Offline
    21st_Fatality
    wrote global:last-edited-by,
    #3

    PXL_20241209_175458124.jpg PXL_20241210_130230999.jpg PXL_20241210_130239914.jpg PXL_20241210_130254650.NIGHT.jpg PXL_20241210_130327086.NIGHT.jpg PXL_20241220_173210915.jpg

    1 Reply Last reply
    2
    • 21st_Fatality2 Offline
      21st_Fatality2 Offline
      21st_Fatality
      wrote global:last-edited-by,
      #4

      Si o poza cu roletele ce completeaza ecranul sa nu se mai vada alb deloc. Iar comoda a primit si usile.

      PXL_20241121_212901484.jpg
      PXL_20251022_092046004.jpg

      1 Reply Last reply
      1
      • M Offline
        M Offline
        Miceps
        wrote global:last-edited-by,
        #5

        Wow arata superb, felicitari! Enjoy it si la cat mai multe vizionari de filme bune!

        1 Reply Last reply
        1
        • M Offline
          M Offline
          mike
          wrote global:last-edited-by,
          #6

          Superb, speechless. Pentru izolare audio cum ai procedat?

          1 Reply Last reply
          0
          • 21st_Fatality2 Offline
            21st_Fatality2 Offline
            21st_Fatality
            wrote global:last-edited-by,
            #7

            @mike Te referi la acustica? Daca e vorba de izolare, nu am nevoie pentru ca stau la casa, vecinii sunt intelegatori.
            Dar daca e vorba de acustica, aici totul este ce se vede pe pereti, tavan, draperiile. Peretii din spate au panourile cu vata bazaltica, panza acustic transparenta, dar si doua boxe in doua panouri. Tavanul are panourile care "sparg" reflexiile primare, tot facute de mine(copie dupa Vicoustic wave ultra 120, care sunt pe la 100$/buc), pe mine m-au costat cam 30lei/buc. Draperiile pe ambele parti la fel, ajuta enorm pe medii-inalte. Coltarul mare absoarbe destul de mult bas, covor cat de cat grosut... Dar cireasa de pe tort o face receiver-ul care are calibrare DiracLive, una dintre cele mai bune calibrari de pe piata.

            1 Reply Last reply
            2
            • DOSboiAidanD Offline
              DOSboiAidanD Offline
              DOSboiAidan
              wrote global:last-edited-by, DOSboiAidan
              #8

              Mi se pare unul dintre cele mai epice proiecte DIY pe care le-am văzut vreodată - altundeva decât la televizor sau la cine știe ce youtuber global. Mega marfa!

              1 Reply Last reply
              1
              • MajorBendM Offline
                MajorBendM Offline
                MajorBend
                wrote global:last-edited-by,
                #9

                Bro la ce ai tu aici, ma face sa ma simt noob cand e vb de home cinema. Eu credeam ca sunt smecher cu un soundbar si subwoofer Sony plus colectie de filme :)))

                1 Reply Last reply
                1
                • 21st_Fatality2 Offline
                  21st_Fatality2 Offline
                  21st_Fatality
                  wrote global:last-edited-by,
                  #10

                  Si eu sunt mic copil pe langa altii :))

                  1 Reply Last reply
                  0
                  • MajorBendM Offline
                    MajorBendM Offline
                    MajorBend
                    wrote global:last-edited-by,
                    #11

                    De curiozitate, de ce ai ales un proiector si nu un TV pt sala ta de cinema ? Sunt curios pt ca si pe mine ma batea gandul pt un proiector in loc de TV-ul meu de 134cm.
                    Si alt lucru, cum sau unde stochezi filmele ?

                    1 Reply Last reply
                    1
                    • 21st_Fatality2 Offline
                      21st_Fatality2 Offline
                      21st_Fatality
                      wrote global:last-edited-by,
                      #12

                      In primul rand marimea, 120". Apar usor si televizoarele, dar mi se par obositoare cu cat sunt mai mari, luminozitate foarte mare. Mie personal imi place imaginea proiectorului, e mai ok pentru mine. Dar si aici sunt proiectoare de calitate care se apropie de tv la contrast, dar si preturi foarte mari...
                      Filmele le tin pe un TrueNas de 10tb

                      1 Reply Last reply
                      1
                      • MajorBendM Offline
                        MajorBendM Offline
                        MajorBend
                        wrote global:last-edited-by,
                        #13

                        Mersi frumos ! O sa ma mai interesez ce mi se potriveste manusa pt camera mea. Ce ai tu visez sa am si eu pe viitor :D.
                        Foarte fain cum ti-ai facut !

                        1 Reply Last reply
                        1
                        • 21st_Fatality2 Offline
                          21st_Fatality2 Offline
                          21st_Fatality
                          wrote global:last-edited-by,
                          #14

                          Cu mare drag. Cu rabdare se poate ajunge. Si mie mi-a luat vreo 8 ani de cand m-am mutat la casa, si sistemul a avut multe modificari. Si tot ce am strans, le-am luat in perioda asta, nu toate deodata.
                          Incearca sa cauti sa vezi ambele alternative, si asa iti poti da seams ce se potriveste cel mai bine pentru tine.

                          1 Reply Last reply
                          1
                          • anguesA Offline
                            anguesA Offline
                            angues
                            replied to 21st_Fatality global:last-edited-by,
                            #15

                            @21st_Fatality Superb proiect! Nu pot decat sa-mi inchipui ce fel de exerienta trebuie sa fie, sa ai propria camera de proiectare. Si eu visez de multa vreme, sa ajung la ceva similar. Pentru moment, de cativa ani, am inceput sa colectionez filme 4k. Usor-usor, ma pregatesc. Iar, acum, sunt in cautare de video proiector.

                            E pentru prima data cand aud de Optoma UHD38, si la o prima cautare, pare misto. Din ce gasesc rapid pe net, pare ca ar fi bun si pentru gaming. L-ai testat in vreun joc video? Vad ca ai si un Xbox Classic acolo, si, ma gandesc ca il ai legat la proiector?

                            P.S.: Si eu umblam cu HDD-ul la "purtator", ca sa fac schimb de filme cu prieteni! Niste vreumuri tare dragute. 😄

                            1 Reply Last reply
                            1
                            • 21st_Fatality2 Offline
                              21st_Fatality2 Offline
                              21st_Fatality
                              wrote global:last-edited-by,
                              #16

                              Este foarte bine ca ai strans filmele pe Blu-ray, intr-un sistem audio foarte bine pus la punct, deoarece Blu-ray-ul este minimul acceptabil. Si eu am incercat sa le strang, dar este extrem de dificil sa le gasesti. Pe langa asta, ma enerveaza ca nu toate au subtitrare in romana; nu neaparat pentru ca nu as intelege filmul, dar pur si simplu imi place sa fie acolo.

                              Platformele de streaming, cum este Netflix, sunt limitate de latimea de banda, chiar daca ofera imagine 4K. Ei sunt nevoiti sa comprime datele, si scad automat calitatea pe partea de sunet. La streaming ai de obicei un maxim de 768 kbps la coloana sonora, in timp ce pe Blu-ray ajungi la 4500 kbps. Diferenta nu se va auzi pe un soundbar sau la TV, dar pe un sistem calibrat, cu acustica buna, diferenta este majora
                              Proiectorul Optoma UHD38 este doar un entry level, si nu ofera ceva iesit din comun. Eu l-am cumparat la lansare, cand costa in jur de 5000 lei. Acum preturile au explodat, si au ajuns la sume greu de crezut. Pentru a trece la un proiector laser de calitate, am nevoie de un buget de cel putin 3000 euro

                              Alegerea aparatului depinde in totalitate de amenajarea din camera. Eu am inceput de la o camera alba, si de aceea am ales un proiector puternic, de 4000 lumeni. Am avut nevoie de aceasta putere pentru a pune un ecran ALR, si a compensa pierderea de luminozitate pe ecranul gri.
                              Si binenteles conteaza dimensiunea camerei, poti merge pe UST, pe Long Trow, depinde ce marime vrei sa aibe ecranul. Este site ce iti calculeaza tot ce ai nevoie, si iti spune ce dimensiune de ecran poti benefecia pe un anumit tip de proiector, in functie de distanta de unde poti proiecta
                              Proiectoarele profesionale si scumpe sunt facute special pentru camere intunecate, in tonuri de gri si negru. Acele modele au putini lumeni, si necesita ecran alb, dar ofera un contrast foarte bun. Daca instalezi asa ceva intr-o camera alba, ai aruncat banii degeaba. In prezent, camera mea este pregatita pentru un proiector de calitate, dar nu sunt eu pregatit 😄

                              anguesA 1 Reply Last reply
                              1
                              • anguesA Offline
                                anguesA Offline
                                angues
                                replied to 21st_Fatality global:last-edited-by,
                                #17

                                @21st_Fatality Nu am folosit servicii de streaming niciodata 😄 Nu imi place ideea, si nici calitatea. Nu am nici muzica pe stream, nici filme. Colectionam filme pe DVD, inca de prin 2003-2004, cand am pus mana pe un PS2. Colectia de DVD a ramas destul de mica, deoarece, eu pe vremea aia, nu gaseam tot ce voiam. Si nici bugetul nu-mi permitea.

                                Am trecut la Blu-Ray, cand am cumparat un PS3. Din nou, nu am o colectie foarte mare, pentru ca nu erau atat de disponibile.

                                Acum, am inceput de 2 ani de zile, o colectie Blu-Ray UHD, datorita PS5-ului. Si vreau sa o continui. Pentru mine, reprezinta cea mai buna perioada de a fi cinefil. Formatul UHD, daca este masterizat bine, este cea mai apropiata experienta de a vedea pelicula originala. Ca sa nu mai spun de calitatea audio, care deja era excelenta, inca de la 1080p-uri.

                                Dupa cum bine se vede, tendinta mea de a colectiona, a fost marcata mereu de un nou release de PlayStation. :))

                                @21st_Fatality a spus în Home Cinema:

                                [...] Pe langa asta, ma enerveaza ca nu toate au subtitrare in romana; nu neaparat pentru ca nu as intelege filmul, dar pur si simplu imi place sa fie acolo. [...]

                                Nu m-au deranjat filmele fara subtitrari in romana, pentru ca oricum, mereu m-am uitat la filme in pelicula originala + subtitrari in egnleza, pentru a-mi imbunatatii engleza. 😄 Sunt destul de norocos. Pentru ca asa, am o plaja mai mare catre filme fizice.

                                @21st_Fatality a spus în Home Cinema:

                                [...] Proiectorul Optoma UHD38 este doar un entry level, si nu ofera ceva iesit din comun. Eu l-am cumparat la lansare, cand costa in jur de 5000 lei. Acum preturile au explodat, si au ajuns la sume greu de crezut. Pentru a trece la un proiector laser de calitate, am nevoie de un buget de cel putin 3000 euro [...]

                                Multumesc pentru informatii. Cred ca level entry este exact ce vreau si eu. Vreau s-o iau treptat, altfel nu il pot aprecia cu adevarat. Cred ca ceva similar cu ce ai tu, mi-ar ajunge 3-4-5 ani. Ma mai informez 😄 Am mai fost la prieteni recent acasa, pentru a vedea filem pe video proiector. Tot asa, si pe ei ii intreb. Culeg informatii. Dupa care, caut pe net mai in detaliu. Cand voi simti ca am ajuns la un punct in care incep sa inteleg mai multe, voi lua decizia sa cumpar unul. 😄

                                1 Reply Last reply
                                1
                                • 21st_Fatality2 Offline
                                  21st_Fatality2 Offline
                                  21st_Fatality
                                  wrote global:last-edited-by,
                                  #18

                                  Am facut si un mic GIF de la o filmare veche, l-am comprimat maxim sa pot incarca aici.
                                  Cam asa este procesul ON-OFF

                                  HC.gif

                                  1 Reply Last reply
                                  2
                                  • A Offline
                                    A Offline
                                    apriores
                                    wrote global:last-edited-by,
                                    #19

                                    PauseGIFimage-ezgif.com-resize.gif

                                    1 Reply Last reply
                                    1
                                    • D Offline
                                      D Offline
                                      DomnulPufosila
                                      wrote global:last-edited-by,
                                      #20

                                      Nu stiu man, mi se pare cam mare efortul, eu oricum o chem acasa cu gandul ca n-o sa vedem filmul ala.

                                      21st_Fatality2 1 Reply Last reply
                                      0
                                      • 21st_Fatality2 Offline
                                        21st_Fatality2 Offline
                                        21st_Fatality
                                        replied to DomnulPufosila global:last-edited-by,
                                        #21

                                        @DomnulPufosila Eu nu trebuie sa chem pe nimeni, am tot ce-mi trebuie deja acasa. Dar baiatul meu poate sa-fi faca de cap cand o sa mai creasca.

                                        1 Reply Last reply
                                        3
                                        • 21st_Fatality2 Offline
                                          21st_Fatality2 Offline
                                          21st_Fatality
                                          wrote global:last-edited-by,
                                          #22

                                          Vroiam sa va arat si wind effect-ul. Nu e un video de la mine, dar acesta este efectul.

                                          https://www.youtube.com/watch?v=iROCqS2yFdc&t=107s

                                          Iar aici este chiar persoana care a facut acest proiect

                                          https://youtu.be/ae3HFMXy-mo?t=1244

                                          1 Reply Last reply
                                          1

                                          • Conectare

                                          • Nu ai un cont? Înregistrare

                                          • Login or register to search.
                                          Powered by NodeBB Contributors
                                          • First post
                                            Last post
                                          0
                                          • Categorii
                                          • Recente
                                          • Etichete
                                          • Populare
                                          • Utilizatori
                                          • Grupuri