Home Cinema
-
Vroiam sa va arat si wind effect-ul. Nu e un video de la mine, dar acesta este efectul.
https://www.youtube.com/watch?v=iROCqS2yFdc&t=107s
Iar aici este chiar persoana care a facut acest proiect
-
Nice! Ar fi interesant in gaming racing (celalat proiect pe care ti-l dorest) sa poti crea triggere diferite in functie de tipul masinii (decapotabila) ori sa-ti fluture falcile dupa un crash in care ti-ai spart parbrizul.

Pentru home cinema experience e, intr-adevar, un bonus admirabil.
-
@apriores Sistemele sunt destul de diferite. In Home Cinema trebuie sa faci tu track-ul pentru film, sau sa-l faca altcineva. Ventilatoarele pornesc in functie de cum a fost setat. Low-Medium-High. Aici e o mica problema, eu daca nu am track-ul la un film, trebuie sa parcurg tot filmul si sa pozitionez unde sa fie comenzile astea, deci trebuie sa-l vad inainte...Au facut si program pentru asa ceva. Dar noroc ca sunt baietii care l-au facut, si mai tot posteaza track-uri la filme noi sau vechi.
La Sim Racing, acolo este deja un program, SimHub care cu ajutorul unui arduino, citeste datele din joc, cum ar fi Assetto Corsa, si le trimite la ventilatoare. Pui tu limita de minim si maxim, adica sa inceapa la 20km pe minim, si sa creasca la 250km la maxim... Ceva de genu. Partea interesanta vine pentru ca ai doua ventilatoare, si in functie si de viraj, ele ventileaza diferit, sa ofere cat mai mult "realizm", Iar daca te apropii de o masina, ventilatoarele sa incetineasca, pentru ca apare o bariera. Dar nu stiu daca e si functie cu decapotabila, sau la parbriz spart... Ar fi interesant

-
Da, scuze, am combinat ideile aici fiindca si acele scaune motorizate m-au dus instant cu gandul la proiectul de gaming, dar intelesesem din postarea originala ca tool-ul pentru home cinema functioneaza ca o subtitrare cu timeframes care trebuie scrisa de cineva dupa actiunea filmului. Nu stiam de SimHub si suna foarte interesant, dar si destul de complex ca proiect complet cu motoare, caroserie si toate cele. Sunt si eu la randu-mi pasionat de DYI, dar am facut doar chestii simple si mai mult software. M-am jucat doar cu un Pi Zero 2W, dockers, senzori de temperatura si umiditate cu pagina proprie creata cu AI-Studio prin care pot sa controlez si un umidifcator Xiaomi cu acces prin API dupa umiditatea citita de senzorul legat la Pi care in general e cu 10% mai mica decat cea declarata de Xiaomi, plus un home streaming server pentru filme si muzica in flac. Tin destul de mult la calitatea sunetului cand e vorba de muzica iar aici am incercat sa gasesc un echilibru decent de pret/calitate (spre audiofila). Probabil de aceea proiectul tau mi se pare de-a dreptul exceptional si iti inteleg perfect pasiunea pentru asa ceva.

-
Si eu am inceput de jos, adica asta e ultima modificare, au fost multe, atat pe echipamente cat si pe acustica.
Am trecut si eu putin pe langa audiofilie
Dar m-am oprit la timp. Prefer sa ascult muzica si nu echipamente. Dar da, muzica si la mine e la calitate maxima. Dar daca vrei cu adevarat sa simti diferenta, trebuie sa umbli la acustica camerei. Acolo e cel mai mare impact. Vin prieteni la mine si spun ca ei nu stiu melodiile asa, sunt sunete ce nu le-au auzit... Chiar daca e de pe un receiver si nu un amplificator de mii de euro -
Pot intelege audiofilia, dar sunt complet de acord cu tine... e un teren minat sau un drog cu care odata obisnuit, tinzi sa vrei din ce in ce mai mult riscand ziua in care in loc ca aparatura sa fie unealta care iti transporta muzica spre suflet, de fapt muzica ajunge sa fie doar o unealta de testare a aparaturii. Inca sunt un meloman inaintea audiofiliei, dar unul mai pretentios.

-
Mi-am mai adus aminte de o idee traznita, ce vroiam sa o aplic

Deoarece intr-un set-up de genul, cel mai bun sunet il obtii daca esti la distanta egala de toate boxele. Cum in majoritatea camerelor nu avem posibilitatea, si multi lipesc canapeaua de peretele din spate, totul se rezuma la calibrarea audio. E un compromis ce functioneaza ok. Eu am reusit sa pun canapeaua pe la 70cm de perete... Dar ideea mea traznita, era sa folosesc niste actuatoare, si la pornirea sistemului, toata canapeaua sa fie impinsa in fata, undeva spre jumatea camerei , impreuna cu boxele laterale
Nu era ceva imposibil, pe niste sine de lemn, cu roti, si probabil cate doua randuri de actuatoare mai lungi... Si la final sa se traga totul la loc. Asta cred ca ar fi fost nebunie curata 
-
Pentru mine nebunie curata e ce ai facut deja, dar asa se intampla cand nu ai limite in imaginatie si capacitatea de proiectare.

Nu stiu daca ai putea controla la fel de bine traseul liniar, dar oare ar fi realizabil si fara sine montate in podea, direct pe roti, alimentate cel mai probabil la priza si controlate WiFi? Cablurile ce ar putea crea un disconfort ori sa incurce chiar in momentul deplasarii. Avantajul principal ar fi o podea libera si teoretic ceva mai safe daca ai copii mici si se intampla sa se declanseze o mutare nedorita. -
@apriores Conceptul ar fi fost cam asa. Nu am stat sa mai desenez, am facut o mica improvizatie ca sa explic mai bine. Toata sina ar fi fost sub canapea, cand canapeaua era stransa, sina nu s-ar fi vazut. Cand ar fi extinsa, sina ar fi fost in spate. Primul actuator ar fi impins jumatate(nu ar fi fost prins asa, ci pe interior si in spate), si al doilea ar fi fost prins de peretele din spate, si ar fi impins tot sistemul. Binenteles cate unul pe fiecare parte. Iar sistemul pe roti ca sa poata urca si pe covor.
Dar repet, e un concept la care m-am gandit putin
