skip-to-content
  • Categorii
  • Recente
  • Etichete
  • Populare
  • Utilizatori
  • Grupuri
Skins
  • Light
  • Cerulean
  • Cosmo
  • Flatly
  • Journal
  • Litera
  • Lumen
  • Lux
  • Materia
  • Minty
  • Morph
  • Pulse
  • Sandstone
  • Simplex
  • Sketchy
  • Spacelab
  • United
  • Yeti
  • Zephyr
  • Dark
  • Cyborg
  • Darkly
  • Quartz
  • Slate
  • Solar
  • Superhero
  • Vapor

  • Default (Lux)
  • No Skin
Collapse
Logo

Forumul Comunității GRIND

21st_Fatality2

21st_Fatality

@21st_Fatality
about
Postări
55
Subiecte
14
Grupuri
0
Urmărit de
0
Îi urmărește pe
0

Postări

Recente best controversial

  • Diecast 1:64
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Felicitari, superba colectia!


  • LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    3302f35b66691aa405aee31624c0c95fe73081be8e0c75bb.jpg

    Dupa ce am terminat Mouse, nu am vrut sa trec direct la ceva prea dur sau realist, asa ca am decis sa raman tot in zona jocurilor animate. Asa ca m-am apucat de LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight si pot spune ca este o surpriza foarte placuta. Jocul vine cu un sistem de combat fluid in stil Arkham, un Gotham open-world complex si foarte amuzant.
    Cand am timp liber, il pun direct in Home Cinema. Se simt excelent pe un ecran mare, iar dinamica zborului printre cladiri este foarte bine realizata. Este o alegere excelenta pentru relaxare. Voi l-ati incercat?

    PXL_20260615_182839646.jpg PXL_20260615_182846439.jpg PXL_20260615_183007480.jpg


  • Recomandare Jocuri PC
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Wizordum
    Este un retro shooter la prima persoana, foarte rapid si plin de actiune, inspirat de clasicele Heretic si Hexen. Joci rolul unui mag care foloseste arme medievale si vraji puternice pentru a distruge valuri de monstri. Jocul are o grafica pixel art superba, secrete la tot pasul si puzzle uri usoare, fiind perfect pentru fanii jocurilor de tip boomer shooter pe PC si console.
    ss_29f83be3085dd243c88ed5851704fccddf07ff13.1920x1080.jpg


  • Recomandare Jocuri PC
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Inmost
    Este un joc indie scurt si intunecat cu o grafica pixel art superba si o poveste foarte trista. Este lansat in 2020 asa ca poate il stiti deja, eu am flat mai tarziu.
    Joci pe rand cu un batran care exploreaza, o fetita care se ascunde si un cavaler care se bate cu monstri. Toate cele trei povesti se unesc la final.
    Iar daca v-au placut Limbo sau Inside merita incercat pe PC, Switch si Android.
    Inmost.jpg


  • Lan Party
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Aseara am conectat doua laptopuri ca sa fac un mic LAN party cu fiul meu. Am vrut sa ii arat si lui cum ne jucam noi in copilarie. Stiam, bineinteles, ca el este as in noul CS, dar am crezut ca pe versiunea veche, 1.6, ii arat eu adevaratul talent. 😄
    Pentru asta, am pus la bataie doua relicve: un laptop cu Windows XP, ecran format 4:3, Pentium M 1.6ghz si o placa video Nvidia 6200, totul pe un msata cu adaptor la IDE, merge totul perfect. Iar celalalt cu Windows 7, ecran format 16:9, un dual core si o placa ATI Radeon 5470, dar momentan un hdd pe sata, si asta se simte in incarcarea jocurilor, fiind mai lent ca celalalt. Partea cea mai tare e ca ambele inca merg perfect in jocurile astea pe rezolutia maxima! L-am lasat pe el pe cel cu Windows 7, unde prindea cam 100 fps, iar eu am ramas pe cel cu XP de 60 fps.
    Am bagat clasica harta fy_snow, a inceput meciul si nici nu apucam sa il vad pe ecran, ca eram deja mort. Stiti clipul ala celebru... Cam asa eram si eu... 😄
    Am dat imediat vina pe laptop, asa ca am facut schimb, dar rezultatul a fost fix acelasi. Dupa ceva timp, am inceput si eu, cu chiu, cu vai, sa mai fac cateva kill-uri, dar foarte greu.
    Vazand asa, am schimbat tactica. Am bagat un Unreal Tournament 2004, gandindu-ma ca la jocul asta chiar nu are nicio sansa in fata mea. Din pacate, m-a umilit din nou. Au o vedere si o dexteritate copiii astia din ziua de azi, de iti vine sa spargi laptopul, nu alta! 😄
    La final, m-a luat in brate si a spus ca ii pare rau ca m-a zapacit, data viitoare o sa ma lase si pe mine sa castig 😄
    Dincolo de scor, a fost superb. Este incredibil de frumos sa joci unul langa altul, sa imparti zambete, glume live, fata in fata, si nu prin difuzor sau pe chat-ul jocului. A fost o experienta minunata, pe care cu siguranta o sa o repetam destul de des.
    Voi mai faceti LAN party-uri de genul asta in familie sau cu prietenii? Si mai ales, ce alte jocuri vechi ne recomandati sa mai incercam in doi, care sa si mearga pe configuratiile astea? 😄
    PXL_20260613_184132782.jpg PXL_20260613_184138651.jpg PXL_20260613_184144734.jpg PXL_20260613_195309810.jpg


  • Recomandare Jocuri PC
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Old School Rally

    Imi plac la nebunie jocurile de curse, dar sunt extrem de slab la raliuri, Mi-am instalat DiRT Rally 2.0 pentru ca grafica si sunetul sunt incredibile, dar jocul e mult prea greu pentru mine si ma invart cu masina la fiecare curba. Noroc ca am dat pe Steam de Old School Rally, un joc care m-a salvat. Are o grafica in stil retro, de parca e scos din anii nouazeci, dar cel mai important este ca e mult mai arcade si mai usor. Masinile se controleaza simplu, nu te chinui deloc cu ele. Este un joc ce imi aduce aminte de Rally 3D ce il jucam pe telefoanele vechi cu Java
    Ce mi se pare misto la el este functia CRT. Cand o pornesti, ecranul arata exact ca un televizor vechi cu tub
    Screenshot 2026-06-11 175217.png


  • Recomandare Jocuri Android
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Legendary Pilots

    Este un simulator de aviatie relaxant, cu o grafica pixel art super simpatica si elemente de management. Nu e genul de joc complicat unde ai nevoie de tutoriale lungi. Practic, iti construiesti propria companie aeriana, cari pasageri, iti gestionezi rutele si iti repari avioanele.
    Eu personal il joc pe o consola Anbernic RG556 si se simte incredibil pe ecranul AMOLED, dar jocul este gandit in primul rand pentru telefon. Daca il jucati pe smartphone, controalele prin giroscop sunt foarte intuitive si este perfect pentru sesiuni scurte cand sunteti pe drum sau aveti putin timp liber.
    Jocul merita incercat in primul rand pentru vibe-ul lui retro relaxant, unde muzica si grafica te prind din primele secunde.
    Cel mai important aspect este ca vorbim despre un joc indie curat, fara reclame si gratis
    PXL_20260611_142032737.jpg


  • Song of the Day / Now Playing
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Vreau sa va las o recomandare muzicala, dar mai intai simt nevoia sa va spun o scurta poveste despre cum am ajuns sa fiu obsedat de o trupa pe care o ignoram complet. Poate unii dintre voi o iubitii de mult, dar cred ca sunt destui care sunt exact in pozitia in care eram eu acum doi ani.
    Pana in 2024, pentru mine Bosquito insemna doar ce auzeam la tv sau pe la petreceri. Stiti voi, piesele alea ultra-cunoscute ca "Pepito", "Bosquito", "Marcela" sau "Hopa Hopa". Mi se parea o muzica simpluta, de dansat la nunti si cam atat. Nu ma atragea deloc si nu mi-as fi cumparat niciodata bilet la un concert de-al lor.
    Toata treaba s-a schimbat cand niste prieteni buni ne-au invitat sa mergem cu ei la un concert Bosquito live. Am acceptat doar pentru ca aveam incredere in gusturile lor si voiam sa iesim din casa, dar am plecat de acasa total sceptic. Nu aveam nicio asteptare si nu ma interesase niciodata sa caut mai mult de la ei.
    Oameni buni, ce s-a intamplat la concertul ala m-a lasat masca. Energia lor live, complexitatea instrumentelor si felul in care suna piesele de care nici nu auzisem m-au cucerit instant.
    Dupa seara aia, am inceput sa le caut discografia. Saptamani la rand, in masina nu s-a mai ascultat altceva. Am dat play pe repeat la doua albume de care habar nu aveam. M-am indragostit maxim de muzica lui Radu Almășan
    Daca sunteti ca mine si l-ati judecat doar dupa "banalele" hituri de la televizor, va rog sa va faceti o favoare si sa il descoperiti cu adevarat.
    Va recomand din suflet sa ascultati cap-coada doua albume care pe mine m-au obsedat: Sus si Babylon. O sa descoperiti o cu totul alta fata a trupei.
    PXL_20240214_184557157~2.jpg


  • Mouse: P.I. for Hire
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Gata, terminat. Chiar dragut jocul. Acum vedem de ce ma apuc 😄


  • Home Cinema
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    @apriores Conceptul ar fi fost cam asa. Nu am stat sa mai desenez, am facut o mica improvizatie ca sa explic mai bine. Toata sina ar fi fost sub canapea, cand canapeaua era stransa, sina nu s-ar fi vazut. Cand ar fi extinsa, sina ar fi fost in spate. Primul actuator ar fi impins jumatate(nu ar fi fost prins asa, ci pe interior si in spate), si al doilea ar fi fost prins de peretele din spate, si ar fi impins tot sistemul. Binenteles cate unul pe fiecare parte. Iar sistemul pe roti ca sa poata urca si pe covor.
    Dar repet, e un concept la care m-am gandit putin 😄 Untitlssssed-1.jpg


  • Home Cinema
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Mi-am mai adus aminte de o idee traznita, ce vroiam sa o aplic 😄
    Deoarece intr-un set-up de genul, cel mai bun sunet il obtii daca esti la distanta egala de toate boxele. Cum in majoritatea camerelor nu avem posibilitatea, si multi lipesc canapeaua de peretele din spate, totul se rezuma la calibrarea audio. E un compromis ce functioneaza ok. Eu am reusit sa pun canapeaua pe la 70cm de perete... Dar ideea mea traznita, era sa folosesc niste actuatoare, si la pornirea sistemului, toata canapeaua sa fie impinsa in fata, undeva spre jumatea camerei , impreuna cu boxele laterale 😄 Nu era ceva imposibil, pe niste sine de lemn, cu roti, si probabil cate doua randuri de actuatoare mai lungi... Si la final sa se traga totul la loc. Asta cred ca ar fi fost nebunie curata 😄


  • Home Cinema
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Si eu am inceput de jos, adica asta e ultima modificare, au fost multe, atat pe echipamente cat si pe acustica.
    Am trecut si eu putin pe langa audiofilie 😄 Dar m-am oprit la timp. Prefer sa ascult muzica si nu echipamente. Dar da, muzica si la mine e la calitate maxima. Dar daca vrei cu adevarat sa simti diferenta, trebuie sa umbli la acustica camerei. Acolo e cel mai mare impact. Vin prieteni la mine si spun ca ei nu stiu melodiile asa, sunt sunete ce nu le-au auzit... Chiar daca e de pe un receiver si nu un amplificator de mii de euro


  • Home Cinema
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    @apriores Sistemele sunt destul de diferite. In Home Cinema trebuie sa faci tu track-ul pentru film, sau sa-l faca altcineva. Ventilatoarele pornesc in functie de cum a fost setat. Low-Medium-High. Aici e o mica problema, eu daca nu am track-ul la un film, trebuie sa parcurg tot filmul si sa pozitionez unde sa fie comenzile astea, deci trebuie sa-l vad inainte...Au facut si program pentru asa ceva. Dar noroc ca sunt baietii care l-au facut, si mai tot posteaza track-uri la filme noi sau vechi.

    La Sim Racing, acolo este deja un program, SimHub care cu ajutorul unui arduino, citeste datele din joc, cum ar fi Assetto Corsa, si le trimite la ventilatoare. Pui tu limita de minim si maxim, adica sa inceapa la 20km pe minim, si sa creasca la 250km la maxim... Ceva de genu. Partea interesanta vine pentru ca ai doua ventilatoare, si in functie si de viraj, ele ventileaza diferit, sa ofere cat mai mult "realizm", Iar daca te apropii de o masina, ventilatoarele sa incetineasca, pentru ca apare o bariera. Dar nu stiu daca e si functie cu decapotabila, sau la parbriz spart... Ar fi interesant 😄


  • Home Cinema
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Vroiam sa va arat si wind effect-ul. Nu e un video de la mine, dar acesta este efectul.

    https://www.youtube.com/watch?v=iROCqS2yFdc&t=107s

    Iar aici este chiar persoana care a facut acest proiect

    https://youtu.be/ae3HFMXy-mo?t=1244


  • Mouse: P.I. for Hire
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    @Vlad Amândouă! Pe de o parte, e un joc diferit, cu un stil vizual care îmi amintește de desenele animate ce ne-au făcut copilăria frumoasă. Pe de altă parte, recunosc că abia aștept să îl termin ca să pot trece la celelalte titluri din listă care își așteaptă rândul! 😅


  • Mouse: P.I. for Hire
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    header.jpg

    Pe langa alte titluri, momentan sunt prins aici. Nu mai am mult la el. Dar imi place, e chiar dragut.


  • Star Wras Battlefront 2015
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Vreau sa deschid un topic despre o mare pasiune de-a mea: Star Wars Battlefront 2015.
    capsule_616x353.jpg

    Pentru mine, jocul asta a schimbat totul. A fost titlul care m-a facut sa renunt la jocurile single player cat timp m-am jucat multiplayer. Am bagat in el in jur de 4000 de ore, o nebunie intreaga! Jocam cel mai mult pe hartile mici, de 12 jucatori, in special modul Cargo. Eram asa de disperat sa ma joc si incepusem sa prind asa de bine jocul, incat am intrat in clanul 21st – de acolo mi se trage si nickname-ul pe care il am si acum. Pur si simplu dominam meciurile si eram super prins de actiune.

    Pe langa gameplay, jocul asta m-a marcat si pe partea audio. Tin minte ca a fost primul joc cu suport pentru Dolby Atmos. Pentru ca eram pasionat, foloseam jocul ca demo in sistemul meu home cinema ca sa le arat prietenilor ce poate sa faca tehnologia asta. Sunetul de la lasere, exploziile si felul in care se auzea totul in spatiu erau pur si simplu incredibile pe o configuratie audio buna.

    Normal ca atunci cand a aparut Battlefront 2, l-am cumparat imediat. Dar directia in care a mers nu a fost deloc pentru mine. Prea multe efecte vizuale, scantei peste tot, explozii si o grafica mult prea incarcata pentru gusturile mele. Efectiv nu mai vedeam bine ce se intampla in jur si se pierduse acea claritate din primul joc.

    Asa ca am facut cale intoarsa si am revenit la Battlefront 2015. Din pacate, nu a mai fost la fel. Din cauza ca producatorii nu i-au mai oferit suport, serverele s-au umplut rapid de hackeri. A inceput sa devina extrem de frustrant. Intram sa ma relaxez si sa joc corect, dar adunam doar nervi si simteam ca pierd orele degeaba din cauza celor care triasau. Pana la urma, asta m-a facut, incet-incet, sa ma opresc de tot. Dupa el, am mai continuat cu Call Of Duty Mobile, si acolo ore pierdute, telefon separat, trigere speciale, ventilator racire. Dar usor am renuntat si la el, prea multe ore si obligatia sa stai pana la final, sa nu poti pune o pauza cand ai nevoie.

    Intre timp, am revenit la jocurile single player, pentru ca acum imi ofera exact linistea pe care o vreau dupa atata haos, pot sa pun pauza fara problema. Sincer sa va spun, acum imi e si teama sa-l mai instalez o data, de frica sa nu cumva sa ma agate din nou in acea bucla si sa ma prinda iar disperarea de atunci.

    Sunt curios daca mai sunt fani ai primului joc pe aici.


  • Xbox OG
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    @Vlad Acum l-am vazut. Foarte tare. Verdele acela e special pentru Xbox

    Xbox-ul original a fost construit ca un tanc si cred ca e cea mai modabila consola din toate timpurile. S-a format o intreaga comunitate de pasionati doar in jurul acestui aspect, asa ca sunt sanse uriase sa gasesti una gata modata cu cip. Eu am deja doua bucati, insa prima cumparata ramane slabiciunea mea.
    In ceea ce priveste controlerul, faimosul Duke este de departe favoritul meu. Avand mainile mai mari, se potriveste perfect si imi ofera cea mai buna priza. Am fost de-a dreptul innebunit dupa editia aniversara de 20 de ani realizata de Hyperkin. Ecranul integrat care rula animatia originala de pornire arata incredibil si am fost foarte aproape sa il cumpar. Totusi, merita mentionati si cei de la Retrofighters, deoarece produc controllere excelente, dedicate pentru fiecare consola in parte, echipate cu mufa nativa si dongle wireless.


  • Alegere Placa Video
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    A ramas 9060XT-ul. Am mai vazut review-uri si comparatii intre 5060ti 8gb si 16gb. Clar 16gb este alegerea cea mai buna, iar diferentele intre pci-e 3.0-4.0-5.0, sunt mici, pentru ce se joaca ea, poate sa mai ramana 5600G-ul. Abia la titluri mai noi se cere procesor mai capabil. In viitor il schimb si pe acela.
    PXL_20260605_101743161.PORTRAIT.jpg PXL_20260605_101815942.PORTRAIT.ORIGINAL.jpg


  • Song of the Day / Now Playing
    21st_Fatality2 21st_Fatality

    Pentru piesa zilei de astăzi vreau să vă arăt ceva diferit, care mie mi-a atras atenția într-un mod foarte plăcut. Este vorba despre o interpretare a piesei „Lose Yourself” de la Eminem, dar cântată de Maria Fiselier, care este artistă de operă.
    https://www.youtube.com/watch?v=8YyuIkVSx-8

  • Conectare

  • Nu ai un cont? Înregistrare

  • Login or register to search.
Powered by NodeBB Contributors
  • First post
    Last post
0
  • Categorii
  • Recente
  • Etichete
  • Populare
  • Utilizatori
  • Grupuri