Nu ma entuziasmez pentru nimic din ce apare nou. In schimb, am vazut anuntul Nightdive Studios pentru Thief: The Dark Project, si acum, sunt foarte nerabdator!
angues
Postări
-
Voi mai așteptați vreun joc nou? -
Ce jocuri/console/accesorii mi-am cumparat azi ?@Vlad Chiar arata misto editiile astea. Sunt foarte incantat de ele!
Cel mai des, folosesc un Fujifilm X-Pro 3, cu un fix. Sau, cateodata, cu un zoom. E chiar ce am folosit pentru a face toate pozele postate mai sus.
Am asa:
- Fuji X-Pro 3 - cu 35 f/2, sau, cateodata cu un zoom 16-55 f/2.8;
- Fuji X100V - nu se poate schimba obiectivul, vine cu un fix de 23 f/2;
- Nikon D90 impreuna cu un 35 f/1.8 sau 18-55 f/3.5-5.6. Pentru asta, trebuie sa folosesc un trepied, pentru ca nu straluceste in lumina slaba. Nu ca s-ar vedea diferenta in rezolutii web.

Nikon-ul a fost folosit cel mai des, in pozele pe care le-am postat de-a lungul vremii pe canalul de Discord. Mai am si alte obiective, dar, astea sunt preferatele mele. Le cunosc ca pe o manusa, si stiu cum sa scot optic, cele mai bune detalii. Nu ca ar conta la rezolutiile astea, ci doar pentru ca imi place sa am cea mai buna calitate pe care mi-o permite o scula.
-
Xbox OG@21st_Fatality Foarte misto! Arta bine rezultatul final. E un farmec, in a lua un obiect vechi, care nu a avut cea mai buna viata, si a-l readuce in "lumina reflectoarelor".
Xbox-ul OG, este consola pe care mi-am dorit-o mereu, in adancul sufletului meu. Prima, si de altfel, singura data, cand am pus mana pe una, a fost in 2001 (sau 2002 -- nu mai stiu exact), la un prieten.
Am jucat Halo: Combat Evolved. Mi se parea fabulos cat de bine arata, si cat de extraterestra putea fi, in acelasi timp, comparativ cu un PC. Sa joci un FPS, fara un mouse, era o adevarata provocare. Nu aveam pic de indemnare. Si cu toate astea, nu renuntam. Eram prea absorbit de ce se intampla. Toti stimulii imi erau activati la maximum -- tineam in mana un controller care mi se parea foarte ciudat. Incercam sa controlez, cu mainile inclestate pe acea "dubiosenie", un shooter! Absurd, enervant, incitant! De neimaginat, pentru mine, atunci.
Desigur, cu toate astea, eu eram mare fan PC. Cu nasul pe sus. Incercam sa nu arat prietenului meu, entuziasmul prea mult. La final de "sesiune", nu cred ca am zis decat un rece "misto". In sinea mea, era alta poveste. As fi luat-o acasa, in secunda doi! Si as fi stat nopti intregi, lipit de tubul catodic cu "dubiosenia" in mana!

Mi-a ramas amintirea asta cu mine mereu. Cativa ani mai tarziu, am avut ocazia buna sa cumpar un PS2, si am facut-o. Am pornit pe un drum cu PlayStation, dar, mereu m-am gandit la primul Xbox. La explozia aia de verde, atunci cand pornea. Multi ani, a ramas un dispozitiv misterios, ce se voia descoperit. Dar, care, pentru mine, pana in ziua de azi, a ramas un necunoscut.
Proiecte de genul asta, ma fac sa ma gandesc putin, sa caut pe undeva un Xbox OG. Si numai ca sa joc Half Life 2-ul ala vechi. O consola frumoasa, explorata de mine, numai prin imaginatie.

-
Ce jocuri/console/accesorii mi-am cumparat azi ?N-am rezistat. A trebuit sa mai iau o editie de la Reboxy.

De data asta, Flight of the Amazon Queen. Joc, care de altfel, este complet gratuit de ani de zile, pe GoG -- e chiar amuzant, ca vine cu un cod in cutie pentru GoG. Cred ca aceasi poveste este si pentru varianta Steam.

Am ales editia semnata de catre unul dintre designer-ii jocului, John Passfield, si artistul Peter Mullins. Editia este limitata la 100 de bucati. Cei de la Reboxy au print-at cutia in Cehia, dupa care au trimis cele 100 de bucati in Australia, pentru a fi semnate. Ca mai apoi, sa se intoarca tot in Cehia, pentru productia finala.
In cutie, sunt:
- Manualul original, reprint-at;
- Un poster;
- Codurile de activare pentru GoG / Steam;
- CD-ul (din nou, presa!), intr-un jewel case -- pe el se gaseste kit-ul de instalare GoG si sountrack-ul in format MP3;
- O fotografie cu cei doi, semnand cutiile.
Este din nou, evidenta calitatea materialelor si print-ului. Pagini groase, lucioase, grele, cutia dintr-un carton de calitate. Oamenii sunt chiar pasionati de proiectul lor, si vor sa ofere cea mai buna calitate.
Link eBay de unde am cumparat: https://www.ebay.ie/itm/389805325467
Si, desigur, cum se cuvine, poze:



-
Home Cinema@21st_Fatality Nu am folosit servicii de streaming niciodata
Nu imi place ideea, si nici calitatea. Nu am nici muzica pe stream, nici filme. Colectionam filme pe DVD, inca de prin 2003-2004, cand am pus mana pe un PS2. Colectia de DVD a ramas destul de mica, deoarece, eu pe vremea aia, nu gaseam tot ce voiam. Si nici bugetul nu-mi permitea.Am trecut la Blu-Ray, cand am cumparat un PS3. Din nou, nu am o colectie foarte mare, pentru ca nu erau atat de disponibile.
Acum, am inceput de 2 ani de zile, o colectie Blu-Ray UHD, datorita PS5-ului. Si vreau sa o continui. Pentru mine, reprezinta cea mai buna perioada de a fi cinefil. Formatul UHD, daca este masterizat bine, este cea mai apropiata experienta de a vedea pelicula originala. Ca sa nu mai spun de calitatea audio, care deja era excelenta, inca de la 1080p-uri.
Dupa cum bine se vede, tendinta mea de a colectiona, a fost marcata mereu de un nou release de PlayStation. :))
@21st_Fatality a spus în Home Cinema:
[...] Pe langa asta, ma enerveaza ca nu toate au subtitrare in romana; nu neaparat pentru ca nu as intelege filmul, dar pur si simplu imi place sa fie acolo. [...]
Nu m-au deranjat filmele fara subtitrari in romana, pentru ca oricum, mereu m-am uitat la filme in pelicula originala + subtitrari in egnleza, pentru a-mi imbunatatii engleza.
Sunt destul de norocos. Pentru ca asa, am o plaja mai mare catre filme fizice.@21st_Fatality a spus în Home Cinema:
[...] Proiectorul Optoma UHD38 este doar un entry level, si nu ofera ceva iesit din comun. Eu l-am cumparat la lansare, cand costa in jur de 5000 lei. Acum preturile au explodat, si au ajuns la sume greu de crezut. Pentru a trece la un proiector laser de calitate, am nevoie de un buget de cel putin 3000 euro [...]
Multumesc pentru informatii. Cred ca level entry este exact ce vreau si eu. Vreau s-o iau treptat, altfel nu il pot aprecia cu adevarat. Cred ca ceva similar cu ce ai tu, mi-ar ajunge 3-4-5 ani. Ma mai informez
Am mai fost la prieteni recent acasa, pentru a vedea filem pe video proiector. Tot asa, si pe ei ii intreb. Culeg informatii. Dupa care, caut pe net mai in detaliu. Cand voi simti ca am ajuns la un punct in care incep sa inteleg mai multe, voi lua decizia sa cumpar unul. 
-
Ce jocuri/console/accesorii mi-am cumparat azi ?"Those eyes... almost look real."
Mi-a ajuns o editie relansata de PC big box, Realms of the Haunting, de la Reboxy. Am aflat din intamplare, intr-o zi oarecare, intrand pe Steam si fiind intampinat de reclama asta. Fiind unul din jocurile mele de suflet, am dat comanda fara sa stau prea mult pe ganduri.
Mi-a ajuns in vreo doua saptamani. Timp in care am schimbat cateva mesaje cu una din persoanele implicate in proiectul Reboxy. Foarte prietenos om. Se vedea din cum discuta despre detaliile productiei, ca voi primi ceva de calitate. Si chiar asa si este. Cutia in sine, este rigida, facuta exact in stilul cutiilor clasice, big box. DVD-ul din interior este presa (nu scris/ars!), si contine cele doua variante GoG UK si US, impreuna cu soundtrack-ul in format MP3 (cred ca e cel disponibil pe GoG). Pe langa asta, in cutie, sunt si doua coduri de activare pe Steam si GoG. Poster-ul este dintr-o hartie lucioasa, foarte grea. La fel sunt si copertile manualului. Trebuie mentionat si ca, toate relansarile lor sunt vandute cu drepturi, nu sunt doar fan-made.
Cumparat de pe eBay. A venit din Belgia, desi ei sunt din Cehia. Las aici link pentru cine e interesat.
https://www.ebay.ie/itm/389282273529?itmmeta=01KSK89X2W8WNXAZ144ATD7X2H -- varianta clasica -- adica are si DVD inauntru + manual
https://www.ebay.ie/itm/388956362970?itmmeta=01KSK89X2W8VBAF4VS91YV6GJJ -- varianta display -- cum spune numele, e doar pentru afisat in biblioteca. Lipseste varianta fizica (cu tot cu manual)
https://www.ebay.ie/sch/i.html?item=389282273529&rt=nc&_ssn=reboxy.official -- pagina lor de eBay, cu multe alte jocuri relansate.
https://reboxy.net/ -- site-ul oficial.Si in final, cateva poze:

-
Home Cinema@21st_Fatality Superb proiect! Nu pot decat sa-mi inchipui ce fel de exerienta trebuie sa fie, sa ai propria camera de proiectare. Si eu visez de multa vreme, sa ajung la ceva similar. Pentru moment, de cativa ani, am inceput sa colectionez filme 4k. Usor-usor, ma pregatesc. Iar, acum, sunt in cautare de video proiector.
E pentru prima data cand aud de Optoma UHD38, si la o prima cautare, pare misto. Din ce gasesc rapid pe net, pare ca ar fi bun si pentru gaming. L-ai testat in vreun joc video? Vad ca ai si un Xbox Classic acolo, si, ma gandesc ca il ai legat la proiector?
P.S.: Si eu umblam cu HDD-ul la "purtator", ca sa fac schimb de filme cu prieteni! Niste vreumuri tare dragute.

-
GRIND Podcast #54, 24 mai 2026Imi place ce vad/citesc aici!
Forum-urile reprezinta o mica parte din creativitatea omului pe internet. Urmatorul nivel sunt site-urile personale, pe care oameii posteaza fel si fel de lucruri.Lasand la o parte nostalgia, care e foarte prezenta, exista si motive de necombatut pentru astfel de platforme. Si anume, orice metoda de impartit idei, care poate fi indexata si gasita public pe internet, e de sprijinit! Nu imi place cat de fracturat a ajuns internetul, cu toate retelel sociale in care nu ai libertatea de a gasit ce vrei tu, ci doar trebuie sa accepti ce te "hraneste" un algoritm.