Pentru ca in Romania a fost mai greu cu benzile desentate inainte de revolutie o sa presupun ca ne referim la clasici
Marv Wolfman si George Perez
a fost echipa cu care am avut eu printre primele contacte ... prin DC - The New Teen Titans dar si eroul meu (sau mai bine zis anti-eroul meu favorit - Deathstroke aka The Terminator.
Cumparam revistele de ma libraria Mihail Eminescu de langa Univestitate, costa 100 lei o bucata si ... cat timp au fost disponibile am reusit cu greu sa adun un teanc, ulterior l-am dus la un anticariat si am primit pe el mai nimic
(regretabil)
Daca e sa vorbim inainte de revolutie - probabil ca cel mai tare mi-au placut operele lui Sandu Florea - foarte multe materiale dragi mie (SF Galbar sau cu teme Medievale - Cavalerul alb .. dar si revista Carusel, pe care am iubit-o)
Daca ne uitam in timp au mai aparut pe ici colo cateva chestii - benzile desenate aparute in Almanahul Anticipatia, in revista Cutezatorii si chiar in revista Soimii patriei, faimoasele - Povestiri Istorice, desi multi confundau pe vremea aia continutul romantat cu realitatea - oricum am avut si noi (chiar inainte de 12/90 chestii de consumat)
Oricum pot spune ca am fost un fericit - unchiul meu fiind un mare pasionat de tot ce inseamna carti, si a strans pentru verii mei o colectie impresionanta de Pif uri si Rahane - pe care le devoram de cate ori ma duceam la ei in vizita (si se intampla foarte des ... ) deci Andre Cheret a fost cam prima mea dragoste, fiind cel care l-a desenat pe primul meu erou favorit - "fiul epocii salbatice" Rahan :).