skip-to-content
  • Categorii
  • Recente
  • Etichete
  • Populare
  • Utilizatori
  • Grupuri
Skins
  • Light
  • Cerulean
  • Cosmo
  • Flatly
  • Journal
  • Litera
  • Lumen
  • Lux
  • Materia
  • Minty
  • Morph
  • Pulse
  • Sandstone
  • Simplex
  • Sketchy
  • Spacelab
  • United
  • Yeti
  • Zephyr
  • Dark
  • Cyborg
  • Darkly
  • Quartz
  • Slate
  • Solar
  • Superhero
  • Vapor

  • Default (Lux)
  • No Skin
Collapse
Logo

Forumul Comunității GRIND

D

darky

@darky
about
Postări
12
Subiecte
2
Grupuri
0
Urmărit de
0
Îi urmărește pe
0

Postări

Recente best controversial

  • Diecast 1:64
    D darky

    Revenind la discutii despre colectia de masinute diecast la scala 1:64 cateva poze cu colectia mea de Kaido House

    silverado 1.jpg

    silverado 2.jpg

    silverado 3.jpg

    Incepem cu colectia de Chevy Silverado - dupa cum vedeti am cate 2 modele foarte similare unul fiind "regular" release si unul "chase" - in cutiile Kaido House sunt 24 masinute din care 1 este chase - practic este vopsita diferit, sau nu este vopsite (este raw)

    Practic la Kaido House avem urmatoarele "categorii"

    1. Regular's - variantele normala
    2. Chase - varianta recolor 1 / cutie
    3. Lansarile de tip "exclusive" eu le numesc "collab" pentru ca sunt de obicei colaborari cu alte firme din segmentul "street culture" - DGK, 7eleven etc
    4. Modelele - convention exclusive - modele lansate exclusiv la anumite conventii "Diecast" (HEC, Malaysia etc)
    5. Modelele - convention "dinner" - de obicei la aceste mari adunari se fac dinee under creatorii prezinta roadmap-uri si discuta cu fanii - sunt modele super exclusive (~300 bucati) numite "One Night In" si numele evenimentului (Brazil, Malaysia, China etc)
    6. versiunile LTD EDN - sunt marcate clar pe cutie cu LTDEDN - sunt mai multe lansari, pentru subscriberii de pe instagram, dar si la anumite evenimente sau la garajul din California - "Venice"
    7. versiunile BLK LTD - cele mai exclusive modele si probabil cele mai dorite de colectionari - de departe si cele mai rare (ca si numar de exemplare produse) oriunde intre 95 si 4-500 bucati
    8. o versiune super speciala - Jun Imai a produs cu ocazia dezastrului din Maui in anul 2023 o versiune super speciala de macheta care a fost vanduta exclusiv la licitatie si toate incasarile au fost donate celor impactati de incendiul din 2023. Este de departe cea mai ravnita macheta si cea mai speciala.
    9. versiunile "custom" - pe site-ul celor de la kaidohouse exista o seciune de modele custom practic 1:1 modele normale (si nu numai) care sunt pictate manual chiar de Jun
    10. modelele prototyp - exista multe modele prototyp care au fost vandute catre comunitatea de pasionati si care sunt probabil pentru fanii cei mai hard-core 🙂

    Daca va plac posturile astea lasati un mesaj poate o sa discutam un pic si despre

    • tipurile de accesorii lansate (oficial si neoficial)
    • idei pentru a "afisa" colect dar sa o si protejezi de praf etc
    • surse si resurse de informare, dar si de unde se pot achizitiona aceste modele
    • palierele de preturi pentru asa ceva in caz ca va ganditi sa va apucati de colectionat Kaido House 😄

  • Diecast 1:64
    D darky

    Hai sa vedem cine colectioneaza 1:64 diecase si ce brand-uri va place sa colectionati

    Eu am fost mereu fascinat de How Wheels - tin minte ca ma tot uitam prin magazine insa pot spune ca primele HW le-am cumparat abea in 2016 ... intre timp am descoperit si alte brand-uri

    Momentan am o colectie decenta de HW - main line, silver, Premium, RLC, convention, NFTG si mail-ins.

    Intre timp (cam de 2 ani asa) am descoperit Kaido House proprietar Jun Imai, fost designer la HowWheels.

    Am incerca sa colectionez cat mai multe posibil (un mare avantaj este ca sunt numberotate) insa e destul de greu sa completezi seturl datoria unor modele cu adevarat rare si extrem de scumpe ( preturi cu 4 si 5 cifre 😄 )

    Insa unepri cumpar si alte brand-uri care cu modele care imi plac mie - gen Mini GT, Inno, Tarmac etc


  • Mouse: P.I. for Hire
    D darky

    Jucat ... printre putinele jocuri pe care le-am terminat, personal m-a impresionat cam tot la el, povestea, level design-ul, directia estetica, sunetul, coloana sonora ... m-a convins din prima secunda (de cand am vazut primul trailer si am refuzat sa ma mai uit la alte clipuri cu gameplay pentru a nu imi strica placerea de a descoperi jocul).

    De la mine ia un mare A+ .... mai ales spre sfarsit, ultimele cateva niveluri sunt absolut insane.


  • Ce jocuri/console/accesorii mi-am cumparat azi ?
    D darky

    Foarte tare proiectu .. din pacate toate jocurile pe care le vand (sau mai bine zis toate jocurile pe care mi le doresc eu din cele pe care le vand ei) le am deja 😄

    Dar tin un ochi deschis ... sper sa vad chestii pe care mi le doresc si lipsesc din colectie.

    Mersi de share 😄


  • Coletia de cosole
    D darky

    Eu credeam ca e inspirational 😄


  • Coletia de cosole
    D darky

    Evident ca ne dorim poze - o sa pun eu un tease 😄 sa nu zica lumea ca fac offtopic 😄

    Din 2007
    https://flic.kr/p/2sfjYsk

    am gasit una random din 2014 🙂
    https://flic.kr/p/2sfmkLs


  • Arta lui Joe Madureira si artistul vostru preferat
    D darky

    Pentru ca in Romania a fost mai greu cu benzile desentate inainte de revolutie o sa presupun ca ne referim la clasici

    Marv Wolfman si George Perez

    a fost echipa cu care am avut eu printre primele contacte ... prin DC - The New Teen Titans dar si eroul meu (sau mai bine zis anti-eroul meu favorit - Deathstroke aka The Terminator.
    Cumparam revistele de ma libraria Mihail Eminescu de langa Univestitate, costa 100 lei o bucata si ... cat timp au fost disponibile am reusit cu greu sa adun un teanc, ulterior l-am dus la un anticariat si am primit pe el mai nimic 🙂 (regretabil)

    Daca e sa vorbim inainte de revolutie - probabil ca cel mai tare mi-au placut operele lui Sandu Florea - foarte multe materiale dragi mie (SF Galbar sau cu teme Medievale - Cavalerul alb .. dar si revista Carusel, pe care am iubit-o)

    Daca ne uitam in timp au mai aparut pe ici colo cateva chestii - benzile desenate aparute in Almanahul Anticipatia, in revista Cutezatorii si chiar in revista Soimii patriei, faimoasele - Povestiri Istorice, desi multi confundau pe vremea aia continutul romantat cu realitatea - oricum am avut si noi (chiar inainte de 12/90 chestii de consumat)

    Oricum pot spune ca am fost un fericit - unchiul meu fiind un mare pasionat de tot ce inseamna carti, si a strans pentru verii mei o colectie impresionanta de Pif uri si Rahane - pe care le devoram de cate ori ma duceam la ei in vizita (si se intampla foarte des ... ) deci Andre Cheret a fost cam prima mea dragoste, fiind cel care l-a desenat pe primul meu erou favorit - "fiul epocii salbatice" Rahan :).


  • Merită vizionat ceva lansat in 2026?
    D darky

    N-as spune .. cel putin in "epicsodul" asta e mai mult despre prelungirea francizei pentru ca serialul a avut priza buna la public.

    Ca si combinatie de genuri sau mai bine zis scene "familiare" din mai multe filme, la inceput as zice ca e un fel de Andor 😄 (chiar prima secventa mi-a dat un mare vibe de Andor) apoi o combinatie intre Blade Runner amestecat cu Thor Ragnarok si dupa jumatatea filmului ceva de genul SW Episodul 4, 5 si 6.


  • E grav dacă mă plictisesc repede de jocurile noi?
    D darky

    Eu mereu dau vina pe timp ... insa in ultima vreme *uimitor chiar, am reusit sa termin cateva jocuri

    RE 9
    Mouse P.I. for hire

    sunt foarte aproape sa termin Pragmata .. si asta din cauza ca am jucat destul de mult Forza Horizon 6.
    Insa mi-e greu sa mai depun zeci si uneori sute de ore ... astea de mai sus le-am terminat pe repede inainte, RE 9 am incercat sa mai fac un run dar am renuntat 🙂

    PS: m-am apucat si de IJ & GC pe Switch 2, insa nu prea mi-a placut cum au implementat controlul.


  • Ce jocuri/console/accesorii mi-am cumparat azi ?
    D darky

    Pentru ca nu putem sa traim fara un therad cu noutati si mereu cautam inspiratia noii achizitii.

    O sa incep eu pentru ca abea m-am intors de la mall 🙂 am gasit cateva jocuri de PSP, un joc de PS Vita si un Xbox 360 (versiunea E) pe care am tot amanat sa o cumpar si am ratat sa iau un model nou din magazin. (e cam jegarita si are un controler super dubios .. dar aveam cam 70$ credit si am platit diferanta)

    https://flic.kr/p/2sf4NXP

    PS: intre timp a venit si un joc de Switch de la amazon 😄


  • Marketing Return of the DOSboi
    D darky

    Canalul "@RTDOSboi" este magic, Aidan are talent innascut de povestitor, recomandat cu mare drag 🙂


  • Merită vizionat ceva lansat in 2026?
    D darky

    Am vazut in 2026
    Super Mario Odyssey Movie - pentru copii nu recomand
    Project Hail Mary - foarte bun ...
    Devil Wears Prada 2 - mai slab ca primul, dar in continuare bun ... mai ales daca te duci cu jumatatea 🙂
    Mandalorian si Grogu - e exact ceea ce te astepti (serialul + more production value)
    Greenland 2 Migration - mie mi-a placut extrem de mult

    Singurul la care vreau sa ma duc este Mortal Kombat 2 .. am vazut in pregatire Mortal Kombat (2021)

    restul care au aparut - astept as vina pe BR/4K-UHD

    PS: toate cele de mai sus le voi lua si fizic ...

  • Conectare

  • Nu ai un cont? Înregistrare

  • Login or register to search.
Powered by NodeBB Contributors
  • First post
    Last post
0
  • Categorii
  • Recente
  • Etichete
  • Populare
  • Utilizatori
  • Grupuri