Arta lui Joe Madureira si artistul vostru preferat
-
Am mentioned in ultimul podcast numele lui Joe Madureira. Mai sunt fani pe aici? Mai este cineva in limba după Red Sonja?
PS: Stiu ca am obsesii cu roscatele, nu caut scuze.
-
"Whoever said Disneyland is the happiest place on earth has clearly neve been inside a redhead"
Red Sonja inca, cel putin pe BD este misto. Ultimul film aparut anul trecut e "vazubil".
Cat despre artisti pentru publicul adult, cred ca toti suntem adulti aici, mie imi place Paolo Eleuteri Serpieri - Pentru cine cunoaste Druuna (care btw exista si un joc pe PC Druuna: Morbus Gravis de prin 2001)
Iar in general prefer artistii astia doi de comicsuri, Darwyn Cooke si faimosul Bruce Timm care probabil a avut ceva influenta asupra mea cu roscate and stuff. Dar in fine, il stit din Batman.
-
@ShogunDaddy gusturi rafinate, my red head connoisseur brudder

-
Artistul meu preferat este chiar fata mea de 16 ani. Are un talent foarte mare la desen, si in mare parte deseneaza doar din pix.


-
@21st_Fatality foarte tare! Trebuie sa luam legătura, pentru in momentul de fata lucrez împreună cu Molotow si avem câteva proiecte interesante dedicate artiștilor tineri. Nu ezita sa ma contactezi in privat!
-
Multumesc. Ti-am last mesaj.
-
Pentru ca in Romania a fost mai greu cu benzile desentate inainte de revolutie o sa presupun ca ne referim la clasici
Marv Wolfman si George Perez
a fost echipa cu care am avut eu printre primele contacte ... prin DC - The New Teen Titans dar si eroul meu (sau mai bine zis anti-eroul meu favorit - Deathstroke aka The Terminator.
Cumparam revistele de ma libraria Mihail Eminescu de langa Univestitate, costa 100 lei o bucata si ... cat timp au fost disponibile am reusit cu greu sa adun un teanc, ulterior l-am dus la un anticariat si am primit pe el mai nimic
(regretabil)Daca e sa vorbim inainte de revolutie - probabil ca cel mai tare mi-au placut operele lui Sandu Florea - foarte multe materiale dragi mie (SF Galbar sau cu teme Medievale - Cavalerul alb .. dar si revista Carusel, pe care am iubit-o)
Daca ne uitam in timp au mai aparut pe ici colo cateva chestii - benzile desenate aparute in Almanahul Anticipatia, in revista Cutezatorii si chiar in revista Soimii patriei, faimoasele - Povestiri Istorice, desi multi confundau pe vremea aia continutul romantat cu realitatea - oricum am avut si noi (chiar inainte de 12/90 chestii de consumat)
Oricum pot spune ca am fost un fericit - unchiul meu fiind un mare pasionat de tot ce inseamna carti, si a strans pentru verii mei o colectie impresionanta de Pif uri si Rahane - pe care le devoram de cate ori ma duceam la ei in vizita (si se intampla foarte des ... ) deci Andre Cheret a fost cam prima mea dragoste, fiind cel care l-a desenat pe primul meu erou favorit - "fiul epocii salbatice" Rahan :).