Ce jocuri/console/accesorii mi-am cumparat azi ?
-
Pentru ca nu putem sa traim fara un therad cu noutati si mereu cautam inspiratia noii achizitii.
O sa incep eu pentru ca abea m-am intors de la mall
am gasit cateva jocuri de PSP, un joc de PS Vita si un Xbox 360 (versiunea E) pe care am tot amanat sa o cumpar si am ratat sa iau un model nou din magazin. (e cam jegarita si are un controler super dubios .. dar aveam cam 70$ credit si am platit diferanta)PS: intre timp a venit si un joc de Switch de la amazon

-
"Those eyes... almost look real."
Mi-a ajuns o editie relansata de PC big box, Realms of the Haunting, de la Reboxy. Am aflat din intamplare, intr-o zi oarecare, intrand pe Steam si fiind intampinat de reclama asta. Fiind unul din jocurile mele de suflet, am dat comanda fara sa stau prea mult pe ganduri.
Mi-a ajuns in vreo doua saptamani. Timp in care am schimbat cateva mesaje cu una din persoanele implicate in proiectul Reboxy. Foarte prietenos om. Se vedea din cum discuta despre detaliile productiei, ca voi primi ceva de calitate. Si chiar asa si este. Cutia in sine, este rigida, facuta exact in stilul cutiilor clasice, big box. DVD-ul din interior este presa (nu scris/ars!), si contine cele doua variante GoG UK si US, impreuna cu soundtrack-ul in format MP3 (cred ca e cel disponibil pe GoG). Pe langa asta, in cutie, sunt si doua coduri de activare pe Steam si GoG. Poster-ul este dintr-o hartie lucioasa, foarte grea. La fel sunt si copertile manualului. Trebuie mentionat si ca, toate relansarile lor sunt vandute cu drepturi, nu sunt doar fan-made.
Cumparat de pe eBay. A venit din Belgia, desi ei sunt din Cehia. Las aici link pentru cine e interesat.
https://www.ebay.ie/itm/389282273529?itmmeta=01KSK89X2W8WNXAZ144ATD7X2H -- varianta clasica -- adica are si DVD inauntru + manual
https://www.ebay.ie/itm/388956362970?itmmeta=01KSK89X2W8VBAF4VS91YV6GJJ -- varianta display -- cum spune numele, e doar pentru afisat in biblioteca. Lipseste varianta fizica (cu tot cu manual)
https://www.ebay.ie/sch/i.html?item=389282273529&rt=nc&_ssn=reboxy.official -- pagina lor de eBay, cu multe alte jocuri relansate.
https://reboxy.net/ -- site-ul oficial.Si in final, cateva poze:

-
Foarte tare proiectu .. din pacate toate jocurile pe care le vand (sau mai bine zis toate jocurile pe care mi le doresc eu din cele pe care le vand ei) le am deja

Dar tin un ochi deschis ... sper sa vad chestii pe care mi le doresc si lipsesc din colectie.
Mersi de share

-
N-am rezistat. A trebuit sa mai iau o editie de la Reboxy.

De data asta, Flight of the Amazon Queen. Joc, care de altfel, este complet gratuit de ani de zile, pe GoG -- e chiar amuzant, ca vine cu un cod in cutie pentru GoG. Cred ca aceasi poveste este si pentru varianta Steam.

Am ales editia semnata de catre unul dintre designer-ii jocului, John Passfield, si artistul Peter Mullins. Editia este limitata la 100 de bucati. Cei de la Reboxy au print-at cutia in Cehia, dupa care au trimis cele 100 de bucati in Australia, pentru a fi semnate. Ca mai apoi, sa se intoarca tot in Cehia, pentru productia finala.
In cutie, sunt:
- Manualul original, reprint-at;
- Un poster;
- Codurile de activare pentru GoG / Steam;
- CD-ul (din nou, presa!), intr-un jewel case -- pe el se gaseste kit-ul de instalare GoG si sountrack-ul in format MP3;
- O fotografie cu cei doi, semnand cutiile.
Este din nou, evidenta calitatea materialelor si print-ului. Pagini groase, lucioase, grele, cutia dintr-un carton de calitate. Oamenii sunt chiar pasionati de proiectul lor, si vor sa ofere cea mai buna calitate.
Link eBay de unde am cumparat: https://www.ebay.ie/itm/389805325467
Si, desigur, cum se cuvine, poze:



-
@Vlad Chiar arata misto editiile astea. Sunt foarte incantat de ele!
Cel mai des, folosesc un Fujifilm X-Pro 3, cu un fix. Sau, cateodata, cu un zoom. E chiar ce am folosit pentru a face toate pozele postate mai sus.
Am asa:
- Fuji X-Pro 3 - cu 35 f/2, sau, cateodata cu un zoom 16-55 f/2.8;
- Fuji X100V - nu se poate schimba obiectivul, vine cu un fix de 23 f/2;
- Nikon D90 impreuna cu un 35 f/1.8 sau 18-55 f/3.5-5.6. Pentru asta, trebuie sa folosesc un trepied, pentru ca nu straluceste in lumina slaba. Nu ca s-ar vedea diferenta in rezolutii web.

Nikon-ul a fost folosit cel mai des, in pozele pe care le-am postat de-a lungul vremii pe canalul de Discord. Mai am si alte obiective, dar, astea sunt preferatele mele. Le cunosc ca pe o manusa, si stiu cum sa scot optic, cele mai bune detalii. Nu ca ar conta la rezolutiile astea, ci doar pentru ca imi place sa am cea mai buna calitate pe care mi-o permite o scula.