Home Cinema
-
Salutare tuturor!
Vreau să împărtășesc cu voi povestea pasiunii mele pentru home cinema, un drum lung alimentat de multă muncă, timp și satisfacții.
Totul a început în copilărie. Am fost mereu pasionat de filme, dar nu în sensul de critic de cinema. Memoria nu mă ajută să rețin regizori sau nume de actori pe termen lung, însă am realizat că acesta este un avantaj: mă pot bucura din nou de același film, după o anumită perioadă, ca și cum l-aș vedea "prima dată". Pasiunea pentru tehnologie am moștenit-o de la tatăl meu. El avea video recorder și făcea schimb de casete VHS cu prietenii pentru a le copia. Am urmat și eu același tipar când au apărut calculatoarele în viața mea: plecam cu hard disk-ul în rucsac la prieteni pentru a face schimb de filme, muzică și jocuri. În copilărie banii erau puțini, așa că doar visam la tehnologia din revistele Quelle sau Neckermann. Răsfoiam paginile și cream scenarii cu ce mi-aș cumpăra.
Anii au trecut, iar acum îmi permit mai multe. Desigur, totul vine cu sacrificii, dar mă ajută mult faptul că îmi place să realizez lucruri în regim DIY. Cu răbdare, am ajuns să construiesc un sistem home cinema incredibil de echilibrat. Consider că pentru a te bucura cu adevărat de un film, ai nevoie de un sistem audio excelent. La mine totul este calibrat, iar sunetul se aude exact așa cum a fost gândit de regizor, în limitele spațiului disponibil.
Pe partea video folosesc un videoproiector Optoma UHD38. Este un model foarte corect, care își face treaba excelent pentru gusturile mele. Ecranul l-am cumpărat inițial la o ofertă, pe alb, dar l-am modificat ulterior. A fost vopsit profesional de un vopsitor auto cu o vopsea specială pentru a deveni ecran ALR, optimizând astfel contrastul. Ecranul este de 120". Pe viitor plănuiesc un upgrade la un videoproiector laser mai performant, moment în care va trebui să revin la un ecran alb standard. Iar Videoproiectorul este capabil de 240hz in FHD cu input lag de 4.2ms
Partea audio este formată dintr-un receiver Onkyo RZ70. Un adevărat monstru cu 11 canale, configurat în sistem Dolby Atmos 7.1.4. Subwoofer-ul este un SVS PB13 Ultra dotat cu kit de upgrade STA1200. Vorbim despre o putere de 1200W RMS și 4000W Peak. Deși cifrele sunt masive, în urma calibrării îl țin setat la -18dB(din 60). Pare puțin, dar pentru un difuzor de o asemenea talie este extrem de mult. Pentru restul boxelor am mers pe mâna celor de la Indiana Line. Pentru față folosesc seria Diva, iar pentru surround am ales tot Indiana Line, dar variantele in-wall, încastrate în perete.
Cum vă spuneam, îmi place la nebunie să meșteresc și să fac tot felul de proiecte DIY, de la automatizări până la absolut orice îmi trece prin cap. Așa am descoperit pe un forum un proiect genial numit 4D Wind Effect. Bineînțeles că nu am stat pe gânduri și m-am apucat de treabă. Acum am sistemul complet implementat, cu două ventilatoare care generează efect de vânt în timpul filmelor. Partea faină este că track-urile pentru efecte le poți crea și singur, dar comunitatea din spatele proiectului a făcut deja o treabă uriașă. Sunt undeva la 350 de filme care beneficiază de acest efect până în prezent. Codul funcționează practic ca o subtitrare: când ajunge la un anumit moment în timeline, pornește ventilatoarele pe trei niveluri diferite de intensitate, în funcție de ce se întâmplă pe ecran. Este un efect extrem de reușit și chiar te transpune în mijlocul acțiunii.
Pasiunea pentru automatizări am dus-o mai departe și pe partea de control al luminii și al camerei, unde am integrat obloane exterioare și draperii electrice pentru o izolare luminoasă completă. În plus, am montat rolete speciale care completează ecranul și au rolul de a astupa peretele alb din fundal atunci când pornește filmul, eliminând orice reflexie nedorită. Toată povestea asta cu automatizarea a fost o mică provocare tehnică. În momentul de față folosesc o telecomandă Logitech care știe doar semnal IR, în timp ce draperiile și obloanele mele funcționează pe RF. Ca să rezolv problema, m-am folosit de o placă Arduino Uno care citește codurile IR de la telecomandă și controlează mai departe niște relee pentru a comanda echipamentele. Totul pornește spectaculos la o singură apăsare de buton și se strânge automat, în mod similar, la final.
Toată această experiență a cerut modificări serioase aduse camerei. A trebuit să optimizez spațiul atât pentru proiecție, adică să fie cât mai întunecat, cât și pentru acustică, care este sfântă dacă vrei un sunet corect. Marea provocare a fost însă ca spațiul să rămână primitor și cald. Fiind vorba despre livingul casei, a trebuit să găsesc un echilibru perfect între performanța cinematografică și design, astfel încât să fie și pe placul soției.Las cateva poze, dar nu am mai recente, pentru ca, in momentul de fata, mai am alte proiecte in desfasurare, ce ocupa spatiu aiurea in living


-

-

-
Si o poza cu roletele ce completeaza ecranul sa nu se mai vada alb deloc. Iar comoda a primit si usile.


-
@mike Te referi la acustica? Daca e vorba de izolare, nu am nevoie pentru ca stau la casa, vecinii sunt intelegatori.
Dar daca e vorba de acustica, aici totul este ce se vede pe pereti, tavan, draperiile. Peretii din spate au panourile cu vata bazaltica, panza acustic transparenta, dar si doua boxe in doua panouri. Tavanul are panourile care "sparg" reflexiile primare, tot facute de mine(copie dupa Vicoustic wave ultra 120, care sunt pe la 100$/buc), pe mine m-au costat cam 30lei/buc. Draperiile pe ambele parti la fel, ajuta enorm pe medii-inalte. Coltarul mare absoarbe destul de mult bas, covor cat de cat grosut... Dar cireasa de pe tort o face receiver-ul care are calibrare DiracLive, una dintre cele mai bune calibrari de pe piata. -
Mi se pare unul dintre cele mai epice proiecte DIY pe care le-am văzut vreodată - altundeva decât la televizor sau la cine știe ce youtuber global. Mega marfa!
-
Si eu sunt mic copil pe langa altii :))
-
In primul rand marimea, 120". Apar usor si televizoarele, dar mi se par obositoare cu cat sunt mai mari, luminozitate foarte mare. Mie personal imi place imaginea proiectorului, e mai ok pentru mine. Dar si aici sunt proiectoare de calitate care se apropie de tv la contrast, dar si preturi foarte mari...
Filmele le tin pe un TrueNas de 10tb -
Cu mare drag. Cu rabdare se poate ajunge. Si mie mi-a luat vreo 8 ani de cand m-am mutat la casa, si sistemul a avut multe modificari. Si tot ce am strans, le-am luat in perioda asta, nu toate deodata.
Incearca sa cauti sa vezi ambele alternative, si asa iti poti da seams ce se potriveste cel mai bine pentru tine. -
@21st_Fatality Superb proiect! Nu pot decat sa-mi inchipui ce fel de exerienta trebuie sa fie, sa ai propria camera de proiectare. Si eu visez de multa vreme, sa ajung la ceva similar. Pentru moment, de cativa ani, am inceput sa colectionez filme 4k. Usor-usor, ma pregatesc. Iar, acum, sunt in cautare de video proiector.
E pentru prima data cand aud de Optoma UHD38, si la o prima cautare, pare misto. Din ce gasesc rapid pe net, pare ca ar fi bun si pentru gaming. L-ai testat in vreun joc video? Vad ca ai si un Xbox Classic acolo, si, ma gandesc ca il ai legat la proiector?
P.S.: Si eu umblam cu HDD-ul la "purtator", ca sa fac schimb de filme cu prieteni! Niste vreumuri tare dragute.

-
Este foarte bine ca ai strans filmele pe Blu-ray, intr-un sistem audio foarte bine pus la punct, deoarece Blu-ray-ul este minimul acceptabil. Si eu am incercat sa le strang, dar este extrem de dificil sa le gasesti. Pe langa asta, ma enerveaza ca nu toate au subtitrare in romana; nu neaparat pentru ca nu as intelege filmul, dar pur si simplu imi place sa fie acolo.
Platformele de streaming, cum este Netflix, sunt limitate de latimea de banda, chiar daca ofera imagine 4K. Ei sunt nevoiti sa comprime datele, si scad automat calitatea pe partea de sunet. La streaming ai de obicei un maxim de 768 kbps la coloana sonora, in timp ce pe Blu-ray ajungi la 4500 kbps. Diferenta nu se va auzi pe un soundbar sau la TV, dar pe un sistem calibrat, cu acustica buna, diferenta este majora
Proiectorul Optoma UHD38 este doar un entry level, si nu ofera ceva iesit din comun. Eu l-am cumparat la lansare, cand costa in jur de 5000 lei. Acum preturile au explodat, si au ajuns la sume greu de crezut. Pentru a trece la un proiector laser de calitate, am nevoie de un buget de cel putin 3000 euroAlegerea aparatului depinde in totalitate de amenajarea din camera. Eu am inceput de la o camera alba, si de aceea am ales un proiector puternic, de 4000 lumeni. Am avut nevoie de aceasta putere pentru a pune un ecran ALR, si a compensa pierderea de luminozitate pe ecranul gri.
Si binenteles conteaza dimensiunea camerei, poti merge pe UST, pe Long Trow, depinde ce marime vrei sa aibe ecranul. Este site ce iti calculeaza tot ce ai nevoie, si iti spune ce dimensiune de ecran poti benefecia pe un anumit tip de proiector, in functie de distanta de unde poti proiecta
Proiectoarele profesionale si scumpe sunt facute special pentru camere intunecate, in tonuri de gri si negru. Acele modele au putini lumeni, si necesita ecran alb, dar ofera un contrast foarte bun. Daca instalezi asa ceva intr-o camera alba, ai aruncat banii degeaba. In prezent, camera mea este pregatita pentru un proiector de calitate, dar nu sunt eu pregatit
-
@21st_Fatality Nu am folosit servicii de streaming niciodata
Nu imi place ideea, si nici calitatea. Nu am nici muzica pe stream, nici filme. Colectionam filme pe DVD, inca de prin 2003-2004, cand am pus mana pe un PS2. Colectia de DVD a ramas destul de mica, deoarece, eu pe vremea aia, nu gaseam tot ce voiam. Si nici bugetul nu-mi permitea.Am trecut la Blu-Ray, cand am cumparat un PS3. Din nou, nu am o colectie foarte mare, pentru ca nu erau atat de disponibile.
Acum, am inceput de 2 ani de zile, o colectie Blu-Ray UHD, datorita PS5-ului. Si vreau sa o continui. Pentru mine, reprezinta cea mai buna perioada de a fi cinefil. Formatul UHD, daca este masterizat bine, este cea mai apropiata experienta de a vedea pelicula originala. Ca sa nu mai spun de calitatea audio, care deja era excelenta, inca de la 1080p-uri.
Dupa cum bine se vede, tendinta mea de a colectiona, a fost marcata mereu de un nou release de PlayStation. :))
@21st_Fatality a spus în Home Cinema:
[...] Pe langa asta, ma enerveaza ca nu toate au subtitrare in romana; nu neaparat pentru ca nu as intelege filmul, dar pur si simplu imi place sa fie acolo. [...]
Nu m-au deranjat filmele fara subtitrari in romana, pentru ca oricum, mereu m-am uitat la filme in pelicula originala + subtitrari in egnleza, pentru a-mi imbunatatii engleza.
Sunt destul de norocos. Pentru ca asa, am o plaja mai mare catre filme fizice.@21st_Fatality a spus în Home Cinema:
[...] Proiectorul Optoma UHD38 este doar un entry level, si nu ofera ceva iesit din comun. Eu l-am cumparat la lansare, cand costa in jur de 5000 lei. Acum preturile au explodat, si au ajuns la sume greu de crezut. Pentru a trece la un proiector laser de calitate, am nevoie de un buget de cel putin 3000 euro [...]
Multumesc pentru informatii. Cred ca level entry este exact ce vreau si eu. Vreau s-o iau treptat, altfel nu il pot aprecia cu adevarat. Cred ca ceva similar cu ce ai tu, mi-ar ajunge 3-4-5 ani. Ma mai informez
Am mai fost la prieteni recent acasa, pentru a vedea filem pe video proiector. Tot asa, si pe ei ii intreb. Culeg informatii. Dupa care, caut pe net mai in detaliu. Cand voi simti ca am ajuns la un punct in care incep sa inteleg mai multe, voi lua decizia sa cumpar unul. 
-
Am facut si un mic GIF de la o filmare veche, l-am comprimat maxim sa pot incarca aici.
Cam asa este procesul ON-OFF
-
Nu stiu man, mi se pare cam mare efortul, eu oricum o chem acasa cu gandul ca n-o sa vedem filmul ala.
