skip-to-content
  • Categorii
  • Recente
  • Etichete
  • Populare
  • Utilizatori
  • Grupuri
Skins
  • Light
  • Cerulean
  • Cosmo
  • Flatly
  • Journal
  • Litera
  • Lumen
  • Lux
  • Materia
  • Minty
  • Morph
  • Pulse
  • Sandstone
  • Simplex
  • Sketchy
  • Spacelab
  • United
  • Yeti
  • Zephyr
  • Dark
  • Cyborg
  • Darkly
  • Quartz
  • Slate
  • Solar
  • Superhero
  • Vapor

  • Default (Lux)
  • No Skin
Collapse
Logo

Forumul Comunității GRIND

  1. Acasă
  2. Comunitate
  3. 🏆 Colțul Colecționarului
  4. PC-ul Retro

PC-ul Retro

Scheduled Pinned Închis Moved 🏆 Colțul Colecționarului
3 Postări 2 posters 65 Vizualizări
  • Vechi la Noi
  • Noi la Vechi
  • Most Votes
Login pentru a răspunde
Acest subiect a fost șters. Doar utilizatorii cu privilegii pentru moderarea subiectelor îl poate vedea.
  • 21st_Fatality2 Offline
    21st_Fatality2 Offline
    21st_Fatality
    wrote global:last-edited-by,
    #1

    Salutare tuturor!
    Am deschis acest topic pentru toți pasionații de PC-uri retro. Vă invit să postăm aici configurațiile vechi pe care le dețineți sau la care lucrați. Puteți adăuga și poze cu sistemele voastre, deoarece o imagine face cât o mie de cuvinte și ne ajută să vedem mai bine acele piese superbe.
    Știm cu toții că astăzi nu mai avem neapărat nevoie de hardware-ul original pentru a rula jocurile din copilărie. Emulatoarele și platformele moderne ne fac viața ușoară. Totuși, farmecul pieselor autentice, sunetul componentelor și satisfacția de a le vedea pornite nu pot fi înlocuite.
    Când postați, nu vă limitați doar la componente și poze. Dacă aveți, adăugați și o poveste din spate.

    Nu mai stiu cum m-a apucat nostalgia, dar intr-o zi am zis sa cumpar un PC mai vechi, strict pentru Windows XP. Asa ca am cautat pe OLX si am dat peste un Core 2 Duo E8400, cu o placa de baza Gigabyte GA-P31-DS3L si o placa video Asus 9600GT de 1GB. Carcasa este un Antec NSK 4480 II, banala la prima vedere, si lipseau si porturile USB de pe fata, lasand o gaura patrata langa butonul de pornire, ca sa nu mai spun de ledurile albastre. Dar eu voiam un look mai vechi, insa tot ce e retro se cere destul de mult pe o carcasa cu acel aspect. Asa ca am inceput joaca, asa cum fac mereu 🙂
    Am cumparat niste spray-uri, am schimbat ledurile cu unele portocalii si, ca sa astup gaura, m-am gandit sa-i fac un afisaj cu numarul 66 ca sa arate si mai retro, dar nu m-am complicat, am printat exact ce aveam nevoie, niste leduri verzi. Si cam asa a iesit 🙂
    Ulterior am schimbat placa de baza cu un Asus P5K Pro si o placa video Leadtek 8800GT, varianta cu racire Zalman. Procesorul il pastrez, nu prea am nevoie de quad pentru ca o sa fie strict pentru gaming-ul din perioada XP, iar jocurile nu sunt optimizate pentru multicore. O sa fac si putin overclock.
    PXL_20260406_120258703.jpg PXL_20260408_184657869.jpg PXL_20260408_184706747.jpg PXL_20260409_062919105.jpg PXL_20260409_143941031.jpg PXL_20260409_173044825.jpg PXL_20260409_173053293.jpg

    Acum, ca am intrat in joc, am vorbit cu un bun prieten ce era sursa mea primara in materie de muzica si jocuri. Avea un PC foarte bun in acea perioada. Intamplator am inceput sa vorbesc cu el si, spunandu-i ceea ce vreau sa fac, mi-a zis ca el inca are PC-ul lui vechi, sta degeaba intr-un colt si strange praf. Nu il mai pornise de foarte multi ani. Si m-a intrebat daca il vreau... Normal ca l-am luat, habar nu aveam ce iau, dar aveam sentimentul acela de nostalgie, chiar daca nu a fost al meu.
    Ajung acasa cu el si incep sa-l verific... Si am descoperit ca era chiar o comoara. Configuratia fiind
    Epox 8rda3+
    Barton 2500+
    Radeon 9550
    Carcasa Thermaltake Swing
    L-am desfacut, curatat, condensatorii sunt in stare perfecta, pus baterie bios si a pornit. Nu avea ventilator la radiatorul procesorului, am tot cautat variante. Dar pana la urma am printat repede un adaptor si am pus un ventilator de Intel. Asa ca am instalat windows 98se si functioneaza perfect.
    PXL_20260324_115034013.jpg PXL_20260324_151232854.jpg PXL_20260325_125402095.jpg PXL_20260325_125404521.jpg PXL_20260325_125408285.jpg

    Avand deja configuratiile gata pentru Windows 98SE si Windows XP, am realizat ca din colectie imi lipsea Windows 7. Totusi, pentru aceasta era, batranul 8800GT nu mai facea fata si aveam nevoie de o arhitectura multicore serioasa. Am inceput cautarile pentru ceva puternic, care sa acopere perfect acea perioada, si am dat peste o oferta imbatabila: un workstation HP Z420, vandut fara RAM si placa video la doar 250 de lei.
    Partea cea mai buna era procesorul: un Xeon E5 1650 V2, practic un i7 4930K undercover, cu 6 nuclee la 3.5GHz. Era exact ce aveam nevoie. Cum genul acesta de sisteme de brand vin de obicei cu placi video profesionale slabe pentru gaming, iar memoriile DDR3 ECC sunt foarte ieftine, am trecut imediat la treaba. Dupa ce am adus PC-ul acasa, am cautat si am instalat 16GB DDR3 in 4 module, profitand din plin de configuratia quad channel. Am adaugat o placa video R9 380X Nitro pe care o aveam deja prin casa si gata si aceasta configuratie. Cu trei PC-uri diferite, am reusit sa acopar complet trei ere legendare de gaming. In viitor o sa pun un GTX 1060 de 6gb
    Acesta il pastrez exact cum este, are look mai industrial, mai puternic
    PXL_20260527_073759588.jpg PXL_20260527_073817669.jpg

    1 Reply Last reply
    4
    • W Offline
      W Offline
      WeirdUncleMikey
      wrote global:last-edited-by,
      #2

      This is one epic fucking post ❤

      1 Reply Last reply
      2
      • 21st_Fatality2 Offline
        21st_Fatality2 Offline
        21st_Fatality
        wrote global:last-edited-by,
        #3

        A venit si un upgrade la pc-ul cu XP. 2x2gb, trebuia sa fie ceva mai dragut 😄

        WhatsApp Image 2026-05-29 at 14.33.51.jpg

        1 Reply Last reply
        1

        • Conectare

        • Nu ai un cont? Înregistrare

        • Login or register to search.
        Powered by NodeBB Contributors
        • First post
          Last post
        0
        • Categorii
        • Recente
        • Etichete
        • Populare
        • Utilizatori
        • Grupuri