Nostalgie curată: Acel joc
-
Vreau sa deschidem o discutie despre acele jocuri care ne-au marcat copilaria sau adolescenta. Stiu ca sunt multe titluri bune, dar sunt curios care este acel singur joc care v-a ramas intiparit in minte si de care va aduceti aminte mereu cu drag.
Pentru mine, acel joc este Heart of Darkness.

Nu stiu exact cum sa explic, dar a lasat o amprenta frumoasa asupra mea. Imi aduc si acum aminte ce emotii incredibile imi transmitea. Avea o poveste superba, dar in acelasi timp putin horror pentru vremea aceea, lucru care te tinea mereu cu sufletul la gura. Atmosfera aia intunecata, monstrii din umbre si curajul personajului principal m-au facut sa traiesc jocul la o intensitate pe care rar am mai intalnit-o dupa aceea.
A ramas jocul meu de suflet.
La voi cum sta treaba? Daca ar fi sa alegeti un singur joc care v-a marcat cu adevarat si despre care povestiti si azi cu nostalgie, care ar fi acela si de ce?