GRIND Podcast #54, 24 mai 2026
-
Dragi tovarasi
-
Domnul Pufosila a fost aici!
-
@DomnulPufosila acest loc a fost înnobilat!
-
@Vlad a spus în GRIND Podcast #54, 24 mai 2026:
@mike Mă voi gândi la un concept bun. Deocamdată vreau ca lumea să își amintească de Starcraft

sincer,nu am jucat ever starcraft, si nici nu o sa incep acum
. Warcraft 2 a fost enough 'craft pentru mine.am rezolvat problema cu un script css, site-ul arata clean (pentru mine), negru pe gri, fara tag-uri, fara avatars.

-
Nice, this brings memories of the early 00s
-
@WeirdUncleMikey Eu de asta m-am mutat cu cățel si purcel aici. Am trăit unele dintre cele mai intense experiențe online pe forumuri, in trecut. De la prietenii care durează si azi, pana la amenințări cu moartea :)))
-
Cu ani în urmă, credeam că forumurile vor dăinui veșnic, ori cel puțin cât va exista internetul. Părea cel mai bun mod prin care puteai schimba informații, opinii și idei într-un mod cât mai organizat și autentic. Cele mai faine amintiri pe care le am de pe internet, le am de pe forumuri. Aveam un sentiment aparte când intram pe vreun forum și începeam să văd cum e lumea de pe acolo, cine erau "the OGs" și cum se exprimau, ajuta foarte mult la crearea unei atmosfere specifice pe care n-am mai întâlnit-o de atunci. Simt că am învățat enorm din discuțiile de pe forumuri, mereu găseam persoane aproape obsedate de anumite subiecte care mă introduceau, de multe ori indirect, în tot felul de domenii. Fiind un mediu mai restrâns acum 10-20 de ani, sentimentul pe care îl aveai citind ce scriau oamenii aceia e de neegalat acum, când totul pare omogenizat pe internetul de astăzi.
-
Imi place ce vad/citesc aici!
Forum-urile reprezinta o mica parte din creativitatea omului pe internet. Urmatorul nivel sunt site-urile personale, pe care oameii posteaza fel si fel de lucruri.Lasand la o parte nostalgia, care e foarte prezenta, exista si motive de necombatut pentru astfel de platforme. Si anume, orice metoda de impartit idei, care poate fi indexata si gasita public pe internet, e de sprijinit! Nu imi place cat de fracturat a ajuns internetul, cu toate retelel sociale in care nu ai libertatea de a gasit ce vrei tu, ci doar trebuie sa accepti ce te "hraneste" un algoritm.
-
@angues Cateodata am senzatia - si am mai zis asta prin unele locuri - ca internetul modern a devenit in proporție de 90% social media, iar restul formelor de exprimare, publicare si informare sunt excepțiile de la regula. Pana si o companie când îți spune „da, avem pagina online,” eu cu capul meu inadaptat ma aștept sa zică www.companiax.com, dar primești un Facebook/companiaX...
Toată identitatea digitală a devenit exclusiv o amprenta pe social media. Ne-am pus toate ouăle într-un singur cos.
-
Vad forumul asta ca un loc de detox pentru cei care s-au saturat de platformele online deja consacrate - mi-ar placea ca si Reddit sa se intoarca la asta
! ! !