skip-to-content
  • Categorii
  • Recente
  • Etichete
  • Populare
  • Utilizatori
  • Grupuri
Skins
  • Light
  • Cerulean
  • Cosmo
  • Flatly
  • Journal
  • Litera
  • Lumen
  • Lux
  • Materia
  • Minty
  • Morph
  • Pulse
  • Sandstone
  • Simplex
  • Sketchy
  • Spacelab
  • United
  • Yeti
  • Zephyr
  • Dark
  • Cyborg
  • Darkly
  • Quartz
  • Slate
  • Solar
  • Superhero
  • Vapor

  • Default (Lux)
  • No Skin
Collapse
Logo

Forumul Comunității GRIND

  1. Acasă
  2. Comunitate
  3. 💬 General
  4. Xbox OG

Xbox OG

Scheduled Pinned Închis Moved 💬 General
7 Postări 4 posters 62 Vizualizări
  • Vechi la Noi
  • Noi la Vechi
  • Most Votes
Login pentru a răspunde
Acest subiect a fost șters. Doar utilizatorii cu privilegii pentru moderarea subiectelor îl poate vedea.
  • 21st_Fatality2 Offline
    21st_Fatality2 Offline
    21st_Fatality
    wrote global:last-edited-by,
    #1

    Vreau sa va mai arat un mic proiect de suflet si cum am ajuns sa prind microbul cu Xbox-ul original 😄

    Totul a inceput acum vreo doi ani. Nu mai avusesem niciodata consola asta, dar cum imi place la nebunie sa repar lucruri, am vrut intentionat una mai tavalita, de proiect. Am luat-o pe cea mai ieftina de pe OLX. In poze arata cat de cat ok, dar cand a sosit coletul, am crezut ca mi-am luat o mare teapa (probabil si vanzatorul a crezut ca a scapat de o rabla).Cand am deschis cutia, pur si simplu cadea pamant din ea. Consola era inca sigilata, dar cand i-am dat drumul, surpriza, pornea direct cu ledul rosu intermitent. Am desfacut-o si era plina de rugina inauntru. Spre mirarea mea, dupa ce am dat jos stratul de praf, placa de baza arata super bine, fara pic de coroziune. Consola a venit complet cheala, fara accesorii, asa ca ulterior am mai luat un Xbox la pachet cu un controller Duke ca sa am cu ce sa testez. M-am apucat de treaba si i-am schimbat toti condensatorii, pentru ca majoritatea erau deja umflati. Totusi, eroarea cu ledul rosu persista. Dupa ce i-am pus un cablu AV bun, consola pornea normal, dar ledul nu se mai aprindea deloc. Atunci mi-am dat seama ca ledul verde era ars, de asta palpaia doar in rosu in loc de portocaliu (cand detecta lipsa cablului video).
    Fiind primul meu Xbox OG, am vrut sa il fac mai special. Am chituit carcasa pe unde era lovita, crapata, am dat primer si am vopsit-o. Am ales totusi sa ii pastrez logo-ul original fisurat, ca un semn de amintire pentru starea in care a fost.
    Acum consola merge foarte bine. Are modding TSOP si un HDD de 1TB plin cu bunatati. Partea amuzanta e ca dupa ea au mai urmat inca 4 bucati salvate, iar ultima prinsa e chiar o versiune 1.0.
    Pe viitor vreau neaparat sa incerc un upgrade la 128MB RAM pe una din ele. Nu ca as avea neaparat nevoie, dar o vreau pur si simplu ca provocare. Poate ma bag si la un upgrade de CPU, dar Pentium III Tualatin la 1.4ghz se gasesc greu si scumpe.
    PXL_20250308_182507356.jpg PXL_20250308_182510578.jpg PXL_20250308_182514934.jpg PXL_20250308_182522898.jpg PXL_20250308_182536686.jpg PXL_20250308_182546594.jpg PXL_20250308_182552016.jpg PXL_20250310_134850534.jpg

    anguesA 1 Reply Last reply
    4
    • 21st_Fatality2 Offline
      21st_Fatality2 Offline
      21st_Fatality
      wrote global:last-edited-by, 21st_Fatality
      #2

      PXL_20250308_175139592.jpg PXL_20250310_162521356.jpg PXL_20250310_162533198.jpg PXL_20250311_185131484.jpg PXL_20250312_065527046.jpg PXL_20250312_065529633.jpg PXL_20250312_140129722.jpg PXL_20250312_140148240.jpg PXL_20250312_140206819.jpg PXL_20250320_145331015.jpg

      DOSboiAidanD 1 Reply Last reply
      4
      • V Offline
        V Offline
        Vlad
        wrote global:last-edited-by,
        #3

        Îmi este dor de electronicele cu stil și identitate distinctă. Primul Xbox chiar a fost ceva deosebit 😍

        1 Reply Last reply
        1
        • DOSboiAidanD Offline
          DOSboiAidanD Offline
          DOSboiAidan
          replied to 21st_Fatality global:last-edited-by, DOSboiAidan
          #4

          @21st_Fatality foarte cool proiectul, mi se pare ca sigla spartă îi adăugă considerabil de multă personalitate

          1 Reply Last reply
          2
          • anguesA Offline
            anguesA Offline
            angues
            replied to 21st_Fatality global:last-edited-by,
            #5

            @21st_Fatality Foarte misto! Arta bine rezultatul final. E un farmec, in a lua un obiect vechi, care nu a avut cea mai buna viata, si a-l readuce in "lumina reflectoarelor".

            Xbox-ul OG, este consola pe care mi-am dorit-o mereu, in adancul sufletului meu. Prima, si de altfel, singura data, cand am pus mana pe una, a fost in 2001 (sau 2002 -- nu mai stiu exact), la un prieten.

            Am jucat Halo: Combat Evolved. Mi se parea fabulos cat de bine arata, si cat de extraterestra putea fi, in acelasi timp, comparativ cu un PC. Sa joci un FPS, fara un mouse, era o adevarata provocare. Nu aveam pic de indemnare. Si cu toate astea, nu renuntam. Eram prea absorbit de ce se intampla. Toti stimulii imi erau activati la maximum -- tineam in mana un controller care mi se parea foarte ciudat. Incercam sa controlez, cu mainile inclestate pe acea "dubiosenie", un shooter! Absurd, enervant, incitant! De neimaginat, pentru mine, atunci.

            Desigur, cu toate astea, eu eram mare fan PC. Cu nasul pe sus. Incercam sa nu arat prietenului meu, entuziasmul prea mult. La final de "sesiune", nu cred ca am zis decat un rece "misto". In sinea mea, era alta poveste. As fi luat-o acasa, in secunda doi! Si as fi stat nopti intregi, lipit de tubul catodic cu "dubiosenia" in mana! 😆

            Mi-a ramas amintirea asta cu mine mereu. Cativa ani mai tarziu, am avut ocazia buna sa cumpar un PS2, si am facut-o. Am pornit pe un drum cu PlayStation, dar, mereu m-am gandit la primul Xbox. La explozia aia de verde, atunci cand pornea. Multi ani, a ramas un dispozitiv misterios, ce se voia descoperit. Dar, care, pentru mine, pana in ziua de azi, a ramas un necunoscut.

            Proiecte de genul asta, ma fac sa ma gandesc putin, sa caut pe undeva un Xbox OG. Si numai ca sa joc Half Life 2-ul ala vechi. O consola frumoasa, explorata de mine, numai prin imaginatie. 🙂

            1 Reply Last reply
            2
            • V Offline
              V Offline
              Vlad
              wrote global:last-edited-by,
              #6

              Heh, legat de Xbox-ul din imaginile de mai sus: ați văzut ediția aniversară de Xbox Series? 😂

              21st_Fatality2 1 Reply Last reply
              1
              • 21st_Fatality2 Offline
                21st_Fatality2 Offline
                21st_Fatality
                replied to Vlad global:last-edited-by,
                #7

                @Vlad Acum l-am vazut. Foarte tare. Verdele acela e special pentru Xbox

                Xbox-ul original a fost construit ca un tanc si cred ca e cea mai modabila consola din toate timpurile. S-a format o intreaga comunitate de pasionati doar in jurul acestui aspect, asa ca sunt sanse uriase sa gasesti una gata modata cu cip. Eu am deja doua bucati, insa prima cumparata ramane slabiciunea mea.
                In ceea ce priveste controlerul, faimosul Duke este de departe favoritul meu. Avand mainile mai mari, se potriveste perfect si imi ofera cea mai buna priza. Am fost de-a dreptul innebunit dupa editia aniversara de 20 de ani realizata de Hyperkin. Ecranul integrat care rula animatia originala de pornire arata incredibil si am fost foarte aproape sa il cumpar. Totusi, merita mentionati si cei de la Retrofighters, deoarece produc controllere excelente, dedicate pentru fiecare consola in parte, echipate cu mufa nativa si dongle wireless.

                1 Reply Last reply
                1

                • Conectare

                • Nu ai un cont? Înregistrare

                • Login or register to search.
                Powered by NodeBB Contributors
                • First post
                  Last post
                0
                • Categorii
                • Recente
                • Etichete
                • Populare
                • Utilizatori
                • Grupuri