@Vlad Chiar arata misto editiile astea. Sunt foarte incantat de ele!
Cel mai des, folosesc un Fujifilm X-Pro 3, cu un fix. Sau, cateodata, cu un zoom. E chiar ce am folosit pentru a face toate pozele postate mai sus.
Am asa:
Fuji X-Pro 3 - cu 35 f/2, sau, cateodata cu un zoom 16-55 f/2.8;
Fuji X100V - nu se poate schimba obiectivul, vine cu un fix de 23 f/2;
Nikon D90 impreuna cu un 35 f/1.8 sau 18-55 f/3.5-5.6. Pentru asta, trebuie sa folosesc un trepied, pentru ca nu straluceste in lumina slaba. Nu ca s-ar vedea diferenta in rezolutii web. 😄
Nikon-ul a fost folosit cel mai des, in pozele pe care le-am postat de-a lungul vremii pe canalul de Discord. Mai am si alte obiective, dar, astea sunt preferatele mele. Le cunosc ca pe o manusa, si stiu cum sa scot optic, cele mai bune detalii. Nu ca ar conta la rezolutiile astea, ci doar pentru ca imi place sa am cea mai buna calitate pe care mi-o permite o scula.